2009. július. 06. 13:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 06. 12:38 Tech

Az evolúció új szakaszába léptünk, állítja Stephen Hawking

A darwini evolúció már a múlté, állítja Stephen Hawking, aki úgy véli: az információáramlás is szerves részét képezi egyedfejlődésünknek. Agyunk nem képes feldolgozni a túl sok adatot, viszont génsebészettek új képességeket adhatunk magunknak - foglalja össze a New Scientist az elméleti fizikus új előadását.


Az evolúció darwini szakasza, a természetes szelekción alapuló fejlődés három és fél milliárd évig tartott, ennek eredményeképpen jött létre az emberiség, állítja Hawking Life in the Universe című előadásában, majd hozzáteszi: az emberiség konklúziójaként felfoghatjuk a nyelvet, amely révén az egyedek információkat oszthatnak meg egymással, illetve a csaknem tízezer év alatt felhalmozott tudást - amelynek legnagyobb része az elmúlt háromszáz év alatt halmozódott fel.
 

A tudós azt állítja: az emberi faj egyedfejlődésében már nem csak a DNS genetikai információját, hanem az emberi szervezeten kívül eső információáramlás is szerepet játszik. Míg a generációk által folyamatosan átörökített genetikai információban nem történt jelentős változás, addig az emberek által generált adatfolyam hatalmas, az evolúció pedig a tudós szerint már túlmutat génjeinken. Hiába növekszik kritikus módon az általunk generált és felhalmozott információ, agyunk még mindig a darwini időskálán fejlődik, nem vagyunk képesek lépést tartani a "külső evolúcióval", mindez pedig még problémákhoz vezethet - igaz, mindezen problémákra nem tér ki Hawking.

Az újfajta evolúciót "öntervező evolúció"-nak nevezi, amelyben mi magunk változtathatjuk és fejleszthetjük DNS-ünket, első lépésben azon genetikai rendellenességeinket javíthatjuk majd ki, amelyekért csupán egy-egy gén felelős, ilyen a cisztás fibrózis vagy az izomsorvadás - a jövő században pedig vélhetően már arra is rájövünk, hogy miként lehet génsebészet révén módosítani az egyes emberek intelligencia- vagy agressziószintjét.


Kult Köves Gábor 2025. március. 28. 19:30

„Legkedvesebb magyar barátaim!” – Eric Stoltz a Maszkról, a ponyvaregényes időkről, magyar barátairól és Cherről is mesélt a HVG-nek

A nyolcvanas évek tinédzsersztárja a kilencvenes években Tarantino társaságába keveredett, majd elkezdett rendezni. Első komoly szerepét Peter Bogdanovich filmjében, a 40 éve bemutatott Maszkban játszotta Cher oldalán. Az sem szegte kedvét, hogy a Vissza a jövőbe nélküle készült el, pedig ő kapta meg eredetileg Marty McFly szerepét. Magyar káromkodásokról, Cher és Bogdanovich gyűlölködéséről és egy fejre húzott harisnyáról is beszélgettünk.