Megfejtették a regeneráció titkát
Egy különös mexikói szalamandrafaj, az axolotl (Ambystoma mexicanum) tanulmányozásával német és amerikai kutatók megállapították, miként képes a szövetregenerációra, lábai visszanövesztésére. A tanulmányt a brit Nature tudományos magazin szerdán megjelent számában tették közzé.
Minden élőlény képes visszanöveszteni teste kisebb-nagyobb részeit, ám a regenerálódási toplistát egyértelműen a szalamandra vezeti. Míg az emberhez hasonló emlősök csupán a bőrük és csontjaik regenerálására képesek, az axolotl teljes lábat növeszt néhány hét alatt az elvesztett helyett, kijavítja gerincsérülését, sőt még hiányzó agydarabkákat is pótolhat.
Eddig úgy vélték, hogy a még nem specializálódott, egyforma blasztéma sejtek pluripotensek, ezért különféle sejttípussá alakulhatnak. Ám nehezen magyarázható, hogy a felnőtt szövet sejtjei miként programozódnak át, hogyan alakulnak ki a specifikus szövetek, melyekből a bőr, csont, izom, idegek lesznek.
A munkában résztvevő kutatók a Mexikóban őshonos szalamandrát genetikailag módosították: fluoreszkáló jelzőanyagot termelő gént adtak génállományához. Ezáltal azok a sejtek, amelyek tartalmazzák a gént, zöldes fénnyel világítanak UV-fényben, így nyomon követhető hollétük az amputációs, átültetős kísérletek után is.
A nehezen kimondható nevű axolotl © AP |
Elly Tanaka drezdai kutatócsoportja megállapította, hogy a blasztéma nem csupa embrionális őssejthez hasonlító sejtből áll, hanem kissé érettebb sejtekből. "Valószínű, hogy az amputációs terület körüli sejtek valóban újraprogramozódáson esnek át, amely lehetővé teszi számukra, hogy a szövetkialakítás embrionális menetrendjébe ismét belépjenek, még akkor is, ha maguk nem térnek vissza a legkorábbi pluripotens állapotba" - írták a kutatók.
A blasztéma minden sejtje azonban nem rendelkezik azzal a képességgel, hogy csontot, izmot, ideget hozzon létre. Éppen ellenkezőleg, kiválasztottnak tűnő, "predesztinált" sejtek kis csoportjait találták a szakemberek, és azt, hogy az új szövetek legalább egy része közönséges bőrből származik. A kutatók szerint egykor ezt más állatoknál, sőt akár az embernél is megismételhetik.
"Mindazonáltal a felnőtt szalamandra szövetei egyedülálló módon hozzák létre ezeket a blasztéma sejteket egy egész végtag amputáció utáni újraépítésére, ami olyan tulajdonság, mellyel más rendszerek nem rendelkeznek" - jegyzik meg tanulmányukban a szerzők.