A marihuána szívása is károsítja a DNS-molekulát
Több tanulmány igazolta már a marihuána ártalmait, hozzájárulhat például a pszichózis kialakulásához. A legutóbbi vizsgálatok azt mutatják, hogy a füves cigaretta károsítja az örökítőanyagot is, ami növeli a tüdőrák kockázatát.
A brit Leicesteri Egyetem munkatársai az Amerikai Kémiai Társaság lapja, a Chemical Research in Toxicology című szakfolyóirat hétfőn megjelent számában közlik kutatásuk eredményeit .
Számos vizsgálat igazolta már, hogy a dohányfüstben lévő toxikus anyagok károsítják a DNS-molekulát, ezáltal növelik a tüdőrák és más ráktípusok kockázatát. Mindeddig bizonytalanság volt azonban afelől, hogy a marihuánának lehet-e ugyanilyen hatása.
A kutatók különösen az acetaldehid nevű, mérgező hatású vegyületre gyanakodtak, a hagyományos módszerekkel azonban nehezen tudták mérni annak DNS-károsító hatását. Rajinder Singh csoportjával most módosított tömegspektrográfiát, egy nagy érzékenységű módszert alkalmazott a vizsgálathoz.
"Eredményeink bizonyítékot szolgáltatnak a cannabis (marihuána) DNS-károsító hatására, nevezetesen arra, hogy a marihuánás cigaretták rendszeres szívása rákos folyamatot indíthat el, ezáltal ártalmas lehet az emberi egészségre" - idézte a kutatók közleményét a LiveScience című internetes tudományos portál.
A kutatást az Európai Unió Kiválósági Hálózata, a brit Orvosi Kutatások Tanácsa és más csoportok is támogatták.