2009. június. 09. 09:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 08. 22:55 Tech

Cenzorprogrammal kell árusítani a PC-ket Kínában

Július 1-től minden Kínában eladott PC-t szűrőszoftverrel kell ellátni. A Zöld Gátnak becézett program lehetetlenné teszi a hozzáférést egyes weboldalakhoz, egyúttal korábban nem tapasztalt mértékű cenzori hatalmat biztosítana a kínai kormánynak – írja a Wall Street Journal.

A Jinhui Computer System Engineering Co. által fejlesztett Zöld Gát "káros tartalmaktól" védené a kínai fiatalokat, főként a pornográfiától – nyilatkozta a cég alapítója, Bryan Zhang. A szoftver összekapcsolná az egyes számítógépeket egy olyan központi adatbázissal, amelyben a káros (és blokkolandó) weboldalakat listázzák. Zhang szerint a listában csak pornóoldalak találhatóak. A szoftver alkalmas ugyan arra, hogy más oldalakat is blokkoljon a felhasználók gépén, valamint arra is, hogy privát adataikat összegyűjtse és továbbítsa a kormányszerveknek, de az alapító azt nyilatkozta: a Jinhui nem gyűjti ezeket – továbbá a szoftvert nem csupán kikapcsolni lehet, hanem el is lehet távolítani a számítógépekről. (Kínában a zöld böngészés  a pornótól és más tiltott tartalmaktól mentes böngészéssel egyenértékű.)

A Wall Street Journal értesülései szerint a szoftvereket vizsgáló ipari szakértők azt állították: a szoftver képes továbbítani a felhasználók személyes adatait, s az ezzel felszerelt gépeken fagyások és más hibák is nagyobb eséllyel fordulnak elő, egyúttal biztonsági rés is kerül a gépre, amin keresztül sokkal könnyebben meg is lehet hackelni. Mindezek mellett a felhasználók nem láthatják azt a listát, amelyben a tiltott weboldalak szerepelnek. 

Magát a szoftvert a gyártóknak nem kötelező installálniuk a gépekre, de melléjük kell helyezni CD-n. A rendelkezést kiadó kínai informatikai és iparügyi minisztérium kötelezi a számítógépek gyártóit, hogy havi elszámolást küldjenek nekik a Zöld Gáttal eladott számítógépekről, igaz, nem tesznek említést semmilyen szankcióról, ha a cégek nem tesznek eleget a felszólításnak. Mindebben főként három cég érintett: a Lenovo, a Hewlett-Packard és a Dell, amelyek együttesen körülbelül 40 millió számítógépet adtak el tavaly Kínában.