Tech techline.hu 2009. május. 15. 05:49

Mindenre választ kaphat: a legjobb videó tutorial oldalak

Az intelligens embert két dologról lehet megismerni: sok kérdése van és nagyon...

Az intelligens embert két dologról lehet megismerni: sok kérdése van és nagyon fogékony az új információkra. Az internetezők legtöbbje márpedig ilyen (hiszen ezért internetezik) – tele van kérdésekkel, a mindennapos apróságoktól kezdve, az univerzum „nagy” problémáin keresztül egészen a Photoshop „gíkeskedésig”. Utóbbira tökéletesen megfelel a Techline, azon belül is a Tudástár rovat, ha azonban nem csak számítástechnikai jellegű videókat (tutorialokat) akarunk nézni, akkor máshol kell keresgélnünk. 

Persze megtehetjük, hogy a Youtube-ot böngészgetjük, ha valamire megoldást keresünk, a Youtube azonban túl nagy ehhez, és bizony könnyen elveszünk a videók millióinak sűrűjében. Jobban járunk, ha kifejezetten úgynevezett videó tutorialokra, azaz „magyarázó videókra” specializálódott oldalakat látogatunk.

Az első (és valószínűleg a létező legjobb) a népszerű Videojug.com.

Itt különböző kategóriákba rendezve találjuk a kis „oktatóvideókat”, az élet minden területéről. Szerelem és randizás, egészség, család és oktatás, pénz és karrier, szinte mindarra van kategória, amit csak el tudunk képzelni – és persze minden kategóriában sok-sok videó. Mindig érdekelt például, hogyan lehet „láthatatlan könyvespolcot” készíteni, de a „pólóhajtogatás két másodperc alatt” is igen tanulságos kis videó.  


A Videojug tehát nem témaspecifikus tutorial oldal, hanem egy óriási olvasztótégely, főleg mindennapi kérdésekre felelő vagy a mindennapi teendők hatékonyabb megoldását bemutató videókkal. Az adatbázis böngészése nem igényel különösebb nyelvtudást, hiszen pont az a netes videók előnye, hogy mindent mozgásban és egyszerűen érthetően látunk. 

Ha úgy érezzük, a Videojug túl „könnyed”, és túlságosan mindennapi témákkal foglalkozik, akkor keressük fel a kicsit kevesebb videót tartalmazó (persze ez a kevesebb is legalább ötezer videó), ám jóval komolyabb SuTree nevű oldalt. 

Itt már olyan olyan kérdésekre is választ kaphatunk, hogy például, „Mi az a cash-flow”, illetve, hogy valóban létezik-e vitamin-túladagolás, de megtanulhatunk gitározni is, ha ahhoz van kedvünk. Sőt, azt is elsajátíthatjuk, hogyan tisztítsuk és tartsuk karban értékes képregény-kollekciónkat, már ha van ilyenünk:-) A SuTree videofilm-mennyisége, mint említettük, jelentősen elmarad a Videojugétól, a videók azonban kicsit hosszabbak és komolyabbak, és ha valamit nem találunk meg a „jug”-on, akkor érdemes itt is körülnézni.

Ha nagyon elfoglaltak vagyunk, és csak pár percünk van arra, hogy megtaláljunk és megnézzünk egy-egy oktatóvideót, akkor az 5min.com-ot érdemes használnunk.

Az idő pénz, és az 5min felületét a gyorsaság érdekében úgy alakították ki, hogy aki használt már Youtube-ot, el tudjon igazodni rajta. A minket érdeklő videókat valóban pillanatok alatt megtalálhatjuk, és már nézhetjük is! Érdekesség, hogy ezen az oldalon nemcsak „How To..” (azaz „hogyan kell?”) videók vannak, hanem úgynevezett „How Not To…” videók is, azaz „semmiképpen ne így csináljuk”. Nagyon mókás és tanulságos filmecskék.

Az immáron a New York Times égisze alá tartozó, legnagyobb múltú tutorial oldal az About.com is kapott videoszekciót, video.about.com-címen. Bár az összeállítás mennyisége nem versenyezhet (még) az előzőleg felsorolt oldalakkal, a videók azonban igényesek, és jól felépítettek – egy pillantást mindenképpen megér.

Ráadásul az About filozófiájához híven, nem küldhet „akárki” videókat az oldalra (ellentétben például a VideoJuggal, ahová bárki feltölthet bármit) – itt minden témának külön szakértője van, aki gondos odafigyeléssel készíti a filmecskéket. Éppen ezért itt már olyan komolyabb és hosszabb, szakmai videókat is találunk, mint például a „hogyan rendezzünk be egy éttermet”, vagy hogyan készítsünk otthon irodát, vállalkozásunk számára.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.