2009. május. 05. 11:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 05. 11:34 Tech

Nukleáris bombákkal találtak rá a hamis skót whiskyre

Az ötvenes években végzett nukleáris bombarobbantások során világszerte jelentősen megemelkedett a radioaktív szén-14 izotóp mennyisége. Ezzel nem csupán a régészek tudják megállapítani a leletek korát, hanem a skót whiskykutatók is, írja a The Telegraph.


A radiokarbonos kormeghatározással foglalkozó oxfordi ORAU (Oxford Radiocarbon Accelerator Unit) kutatói új felfedezéssel álltak elő: egy whisky korát meg lehet állapítani az italban található szén-14 izotópok mennyiségének vizsgálatával. Az ötvenes években végzett nukleáris bombatesztek során ugyanis a levegőbe került radioaktív részecskéket többek között az árpa is elnyelte, a részecskék szintjéből pedig viszonylag pontos kormeghatározást lehet végezni. Iparági szakértők szerint ugyanis a piacot elöntötték a hamis whiskyk, amik elméletileg több száz évesek, a palackokban azonban pár éves párlatok vannak csak.

Tom Higham, az ORAU igazgatója szerint egy whisky esetében könnyű megmondani, hogy hamisítványról van-e szó, annak radioaktív lenyomata ugyanis nagyon jellegzetes - a hamisítványok kivétel nélkül a huszadik század második felében kerültek palackokba. Az öregebb whiskyk esetében nem mindig lehet pontos évszámot kapni, de a szakértők a radiokarbonos vizsgálattal legalább a pontos századot meg tudják állapítani. A legkorábbi megvizsgált whisky az 1700-as évekből származik, a legtöbb pedig a 19. századból.

A legtöbb whisky vizsgálatát a Scotch Whisky Research Institute kutatóintézet végzi el - az italokból vett mintákat oxfordi laborokba küldik, ahol a folyadékból kinyert gázt elektromosan töltött részecskékkel bombázzák, így mérik meg a szén-14 mennyiségét. A közelmúltban például egy 20 ezer fontos kikiáltási áron hirdetett 1856-os Macallan Rare Reserve whiskyt vontak vissza egy aukcióról, mert vizsgálata során kiderült, hogy egy évszázaddal fiatalabb.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.