Kémiai csoda: nincs elektronika az új japán robotban
Hernyóként mászik egy különleges elven működő zselé, amelyet a tokiói Waseda Egyetem robotlaborjában fejlesztett ki Singo Maeda és kollégái. A színváltoztató gél olyan polimerekből épült fel, amelyek kémiai környezetüktől függően változtatják méretüket - írja a New Scientist.
Mindez az oszcilláció jelenségén alapuló, úgynevezett Belouszov-Zsabotyinszkij (BZ) reakción alapul, amelyben egy vagy több vegyület koncentrációja felváltva növekszik és csökken, ennek eredményeképpen pedig egy önállóan mozgó, elektronikus stimuláció nélküli anyag jön létre.
A zselében található polimerek ruténium-bipiridion ionokra adott kémiai válasz hatására változtatják méretüket - míg a folyamat már egy ideje ismert, ilyen méretű anyagot még nem állítottak elő belőle. A japán kutatók emellett a méret apró változásait azzal erősítette fel, hogy feszültséget épített kémiailag az anyagba, így alakult ki annak íves formája is. Míg a New Scientist videójában az anyag az egyenetlen felület miatt tud "mászni", a japán kutatók most egy olyan változaton dolgoznak, amely perisztaltikus mozgással, sima felületen is képes mozogni.