2009. április. 21. 14:33 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 21. 15:25 Tech

Szex a reklámokban: nem is működik?

A reklámkészítők által gyakran hangoztatott "szexszel mindent el lehet adni" elvet cáfolták meg a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának marketingszakos hallgatói az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára végzett kutatásukban.

Az Ádám Zsuzsa, Csovcsics Andrea és Kóródi Katalin által készített, a tanulmányi verseny zsűrije által különdíjjal jutalmazott kutatás célja az volt, hogy feltárja a fogyasztók reklámokhoz való viszonyát, különösen tekintettel az erotikus, meztelenséget bemutató hirdetésekre. 
   
A csaknem kétszáz fős mintán végzett kutatás több tekintetben is meglepő eredményt hozott. A megkérdezettek nagy része nem ért egyet a szexualitás öncélú ábrázolásával, és csak indokolt esetekben - például óvszer-, fehérnemű- vagy parfümreklámban - használnák az erotikát. A válaszadók többsége szerint a meztelenség sokkal inkább érzéki mivoltának köszönhetően figyelemfelkeltő, és nem azért mert tabutéma. Ugyanakkor kevesen vallották, hogy a szexualitással átitatott reklámok ösztönzőleg hatnak rájuk a különböző termékek, márkák tényleges vásárlásakor is. A reklámokban megjelenő meztelenség, tehát a legtöbb emberből kivált valamilyen ingert, de nem alkalmas eszköz a vásárlásösztönzésre. 
   
A Hetesi Erzsébet dékán irányításával elkészített tanulmány szerint a fiatalabb generáció és a férfiak nyitottabbak az erotikával fűszerezett hirdetésekre, de az emberek nagy része nem engedné teljesen leplezetlen testek bemutatását. Mindkét nem a természetes és vékony modelleket látja szívesen, míg a többség szerint az időseket még fürdőruhában sem illő megmutatni. További érdekesség, hogy a fürdőruhás és fehérneműs megjelenítést inkább a férfiak, míg a meztelen felsőtest látványát inkább a nők fogadják el nagyobb arányban.

 

hvg360 Bábel Vilmos 2025. február. 17. 12:36

Nemzetközi hekkercsoport törte fel a Nemzeti Régészeti Intézet szervereit, érzékeny tervekhez juthattak hozzá

Hekkerek blokkolták a Nemzeti Régészeti Intézet szervereit – tudta meg a HVG. Nem tudni pontosan, milyen szerverekhez férhettek hozzá, az intézetnél jelenleg az adatok visszaállítása zajlik. Az biztos, hogy a munkatársak nem tudnak dolgozni, állnak a régészeti feltárások és így azok a beruházások is, amelyek megkezdéséhez előzetes feltárásokra van szükség.