Természetesen nem feltétlenül kell mind a tíz szoftvert feltenni, hiszen...
Természetesen nem feltétlenül kell mind a tíz szoftvert feltenni, hiszen „ízlések és pofonok” ugyebár..., és persze akadhat közöttük olyan, amelynek funkcióit sosem használná ki valaki munka közben. Tapasztalatunk szerint azonban gyakran jól jöhetnek ezek a plusz funkciók a mindennapok során. Aki pedig további hasonló alkalmazásokkal tud szolgálni, ne fogja vissza magát, és ossza meg olvasóinkkal és velünk a gondolatait a Kommentek részben.
Google Desktop
Kezdjük rögtön egy „óriással”. A Google Desktop az itt sorakozó alkalmazások közül a legnagyobb, ennek megfelelően erőforráséhsége is tisztességes. Cserébe viszont számtalan hasznos plusz funkcióval ruházza fel a Windowst. Először is kapunk egy hatékony és gyors asztali keresőrendszert, amelynek segítségével pillanatok alatt elővarázsolhatunk bármit a mapparengeteg bugyraiból.
Másodszor kapunk egy remek alkalmazásindító szolgáltatást, amely meggyorsítja a programok indítását vagy éppen weboldalak megnyitását. Végül kapunk egy halom gadgetet, amelyekkel telerakhatjuk az Asztalt, vagy elhelyezhetjük őket a Vista Oldalsávjának megfelelően. Időjárás-jelentés, tőzsdei információk, számológép vagy éppen puzzle játék kerülhet így állandóan elérhető közelségbe (és még pár ezer egyéb “mütyür”, amit letölthetünk hozzá az internetről).
QTTabBar
A QTTabBar telepítése után a Windows Intézőjében ugyanolyan „füles” megoldással dolgozhatunk, mint a modern fájlkezelőkben vagy böngészőkben. Így egy ablakban akár több mappa tartalmát is megnyithatjuk, külön lapokon.
QTAddressBar
A QTAddresBar szintén az Intézőt teszi kényelmesebbé. A Windows világában a Vista megjelenésekor bevezetett új címsor lehetőségeit használhatjuk ki vele XP alatt. Ennek köszönhetően kényelmesebben és gyorsabban navigálhatunk a mappák és almappák között.
XnView Shell Extension
Íme a tökéletes megoldás, ha egyetlen kattintással szeretnénk átalakítani képeket. Az XnView Shell Extension beépül a Windows helyi menüjébe, és valahányszor képeken kattintunk a jobb egérgombbal, számos praktikus lehetőséggel szolgál. Leegyszerűsíti a képek átméretezését, forgatását, konvertálását, az IPTC tagek használatát vagy éppen az Asztal háttérképének cseréjét.
Stardock Fences
Az Asztal kiváló lehetőség a napi munkára. Praktikus ott tárolni azokat a fájlokat, amelyekkel éppen foglalkozunk, vagy kitenni néhány fontos parancsikont.
Azonban jóból is megárt a sok, és ha nem vigyázunk, egy idő után már nem fogunk kiigazodni az ikonhalmon, amit a desktopra tornyoztunk. Ezen segít a Stardock Fences, amely egyelőre ugyan béta állapotban van csak, de nálunk több gépen is megbízhatóan működött. Segítségével csoportokba rendezhetjük az asztali ikonokat, és a precíz pozicionálásban is segít.
Desktop Drive
A Linuxok és az OS X egyik remek kényelmi szolgáltatása, hogy a csatlakoztatott memóriakártyák, USB memóriakulcsok, külső merevlemezek vagy a behelyezett CD-k, DVD-k ikonjait azonnal kirakja az Asztalra, így azokat egy dupla kattintással elérjük, nem kell a Sajátgépben (vagy az adott rendszer megfelelő alkalmazásában) kotorásznunk.
Ugyanezt a Windows XP is megteszi nekünk, ha telepítjük a Desktop Drive alkalmazást. A beállítások ablakban meghatározhatjuk, hogy mely eszközök ikonjait szeretnénk így látni, illetve hogy történjen-e ezen kívül más is, mondjuk egy memóriakártya csatlakoztatásakor (például minden ablak azonnali lekicsinyítése, hogy hozzáférjünk a Desktophoz).
RocketDock
A Rocket Dock az OS X Dock funkciójával ruházza fel a Windows XP-t, így kényelmesen érhetjük el a számunkra fontos alkalmazásokat, dokumentumokat, fájlokat, mappákat. Különféle plug-inekkel tovább taníthatjuk windowsos dockunkat, például beizzíthatjuk az OS X Stacks funkcióját is. Emellett a Rocket Dock még látványos és ízléses is, egyszóval érdemes egy próbát tenni vele!
iColorFolder
Az iColorFolder segítségével színes mappaikonokat hozhatunk létre az XP-ben megszokott sárgák mellett. A dolog előnye, hogy a színkódok alapján sokkal könnyebben kiigazodhatunk mappáink között. Ha kitaláltuk a saját szín-rendszerünket (mármint azt, hogy melyik szín használatával mit szeretnénk jelezni), nagyon sokat segíthet a napi munkában. Egy hasonló programról részletesen is olvashatnak egy régebbi cikkünkben.
MaxTo
A MaxTo a Windows 7 ablakelrendezési lehetőségéhez hasonló megoldást épít be a Windows XP-be, sőt, némileg talán még jobbat is annál. Telepítése után kétféleképpen oszthatjuk fel az Asztalt zónákra, és később minden alkalmazás ablakait egy mozdulattal ezeknek a zónáknak a méretéhez és helyéhez igazíthatjuk. Aki többet is szeretne megtudni a programról, olvassa el korábbi cikkünket.
Ken Rename
A fájlok csoportos átnevezésének lehetősége régóta visszatérő probléma sokaknál. A Ken Rename bevetésével azonban pillanatok alatt megoldhatjuk ezt a gondot. Gyakorlatilag mindent tud, amit egy ilyen alkalmazástól elvárhatunk, a használata pedig abszolút kényelmes, mivel beül a Windows helyi menüjébe is, így egyetlen kattintással bármikor elérhető. Aki kíváncsi minden apró részletre, itt elolvashatja, mire képes a program.
Mazzick
Végül következzen egy érdekes kényelmi szolgáltatás. Ha nem szeretünk billentyűkombinációkat megjegyezni, de szeretnénk néhány Windows funkciót egyszerűbben elérni, használhatunk erre a célra különféle egérgesztusokat is.
A Mazzick éppen erre ad lehetőséget. Előre definiált mozdulatok mellett akár sajátokat is kikísérletezhetünk és hozzárendelhetünk mindegyikhez különböző Windows funkciókat, vagy alkalmazásokat. Bővebben itt írtunk a program lehetőségeiről.