Felfedezték a tengeri csillag 500 millió éves ősét
A tüskésbőrűek törzséhez tartozó, 500 millió évesnél is öregebb fosszíliára bukkantak tudósok Bajorország Felső-Frankföld kerületében; az eddig ismeretlen formájú lelet közép-európa legrégebbi tengeri csillaga.
"Olyan mint egy földönkívüli" – mondta a csütörtökön bemutatott szenzációs leletről Gerd Geyer, a bajorországi tartományi környezetvédelmi hivatal geológusa. A kövület a tengeri csillagok és tengeri sünök tökéletes állapotban fennmaradt elődje, s a lelet egyedülálló abban a tekintetben is, hogy leszármazottaitól eltérően teljesen asszimmetrikus. Éppen ezért a szakemberek úgy gondolják, hogy a fosszília a tüskésbőrűek egy eddig nem ismert fajtájához tartozik.
A tüskésbőrűeket a gerincesek előfutáraiként tartják számon. A régmúlt idők organizmusainak vizsgálata lehetővé teszi a geológusok számára, hogy képet alkossanak az idők során bekövetkezett környezeti változásokról és az életfeltételek alakulásáról. E kutatások segítenek megjósolni a jövőbeni fejlődési irányokat is.
A különleges fosszíliára Presseck járásban, Wildenstein és Schlopp települések környékén találtak rá, a vizsgálatok során a bajor szakemberek londoni és zaragozai kollégákkal dolgoztak együtt. A tudósok komputertomográf első ilyen irányú alkalmazása révén háromdimenziós rekonstrukciót is létre tudtak hozni.