Bár a Microsoft tagadja, hogy bármit is „lopnának” a...
Bár a Microsoft tagadja, hogy bármit is „lopnának” a böngészőtortából hihetetlenül rövid idő alatt, óriásit hasító Firefoxtól, pár hasonlóság szinte megdöbbentő. Ilyen például a „tabbed browsing”, azaz a böngészőablakon belüli „fülek” megjelenése (a Firefox már évek óta tudta, az IE pedig csak jóval később), vagy a pop-up blokkolás; de a kiegészítők terén is hasonló a helyzet. A Firefoxhoz az elmúlt évek alatt több ezer (!) kiegészítő látott napvilágot, míg az IE a hetes verzió megjelenéséig szinte nem is támogatta ezeket az apró kütyüket. A Firefox addonos honlapján már évek óta egy klikkeléssel, azaz egy gomb segítségével installálhatunk kiegészítőket (Add To Firefox). Mostanában viszont az IE hasonló oldala is ilyen funkciókkal kényeztet, azaz egy gombnyomással (Add To Internet Explorer) tudunk, közvetlenül a böngészőből installálni kiegészítőket.
Bár nem tartozik szorosan ide, de nem bírom megállni: nyolcas verzió ide vagy oda, még mindig az IE az egyetlen böngésző a világon, ami telepítés/frissítés után újraindítja az egész számítógépet (miközben Firefoxot vagy Operát minden további nélkül lehet frissíteni pár perc alatt). Hogy egy böngésző hetesről nyolcasra frissítése miért kívánja meg a gép újraindítását az örökre rejtély marad.
De félre az összeesküvés elméletekkel – jótól lopni különben sem szégyen, hanem erény – lássuk, a tűzróka nyomdokain haladva, milyen érdekes kiegészítésekkel szolgál a legújabb Internet Explorer. Részletes (szubjektív) tesztünk az IE8-asról itt olvasható, most csak a kiegészítőkről (amit a magyar IE-ben „gyorssegédnek” lett honosítottak, de ezt most inkább nem minősítjük…) lesz szó.
A Microsoft (mint mindig), most is „trükkös” egy kicsit: a kiegészítős oldalon, ahol tulajdonképpen add-on-oknak kellene csak lenniük, helyet kaptak webslice-ok és egyszerű könyvjelzők (kedvencek) is. Ilyen például a hangzatos névre hallgató „Top Videos Right Now” nevű „kiegészítés” ami nem más, mint egy link a kedvencek sávon, illetve egy nagyon látványos úgynevezett WebSlice.
A WebSlice szép és hasznos is, ráadásul nagyon modern a kinézete, de azért „kiegészítőnek” nevezni túlzás. Ilyen slice-okkal tele van az IE8 kiegészítős oldala, szóval ne lepődjünk meg, ha egy-egy kattintás után nem egy addont, hanem csak egy ilyen „webszeletkét” kapunk a kedvencek sávra. De van ám igazi addon (pardon: gyorssegéd) is szép számmal!
Az egyik legjobb, a Google Translate, segítségével egyszerűen tudjuk a weboldalak tartalmát lefordítani. Ilyen fordítóból van Live Search verzió is, de ha nem vagyunk elégedettek, akkor számos további online fordító (pl. BabelFish) kiegészítőjét tölthetjük le.
Videós kiegészítők is találhatók szép számmal. A szokásos Youtube Search és hasonló kiegészítéseken kívül olyan hangzatos modulok is helyet kaptak, mint pl. a „Live TV” – ezzel csak az a gond, hogy ez megint nem a hagyományos értelemben vett kiegészítő.
A Live TV (és a Pictures Toolbar és még számos hasonló videós „addon”) esetében annyi történik, hogy az „Add To Internet Explorer” gombra kattintva letöltünk egy EXE fájlt, ami aztán szépen feltelepül (néha egy kis ezt-azt is telepít bónuszként). E zzel nincsen semmi gond, csak akkor ez már nem kiegészítő, hanem különálló szoftver. Ettől függetlenül a LiveTV például nagyon jó, több ezer tévé- és rádióállomást „foghatunk” vele, és teljes képernyős kódban is nagyon jól fut.
Számos kiegészítőt találhatunk levelezéshez is: van Gmail bővítmény, illetve külön Gmail Search (a leveleinkben kereshetünk vele), de megtalálható mindezek Hotmail verziója is, sőt a Hotmailhez még WebSlice is van, ami nagyon jó, hiszen egyetlen kattintás nélkül láthatjuk a postafiókunkat a szeletkében (kár, hogy Gmail-hez nincsen ilyesmi, de hátha később lesz).
A Visual Search az IE egyik legjobb újítása, szerencsére ezt is tuningolhatjuk néhány bővítménnyel: ezekből is a legjobb, a Wikipedia Visual Search, Wikipédiás keresésünkre képes, kivonatos ajánlatokat fog tenni az IE beépített keresője, szuper! A keresőt a végletekig tuningolhatjuk – kerülhet bele E-bay Visual Search vagy éppen Facebook, esetleg GoogleMaps opció – csak választanunk kell a Search Helpers aloldalról egy kiegészítőt, és egyetlen kattintással telepíthetjük.
A Music kategóriában sajnos csalódások érnek minket: az IE Radio & Mp3 Player kiegészítés például nem más, mint egy freeware MP3- és rádiólejátszó, a Crawler Player (évek óta letölthető külön is). Itt sem történik más, mint hogy az „Add To Internet Explorer” gombra kattintva, megjelenik egy „mentés másként” ablak, majd letöltjük a lejátszót (nagyjából 4 Mbájt, tehát bővítménynek még nagy is), és végül telepítjük. Mondjuk mindezt megtehetjük Internet Explorer nélkül is, igaz, van hozzá IE toolbar, de az régen is benne volt…
Az egyetlen igazi kiegészítő a zene kategóriában, a Find on LastF, amivel zenéket tudunk keresni a LastFM kínálatából.
Összességében tehát elmondható: igazán szép dolog a Microsofttól, hogy igyekszik kiegészítőket (azaz gyorssegédeket, ahogy ők hívják) kínálni a felhasználóknak, azonban lehet, hogy nem ártana, ha kicsit többet böngésznék a konkurencia hasonló kínálatát. Míg a Firefox vagy Opera addonok, bizony konkrét, a böngészőhöz fejlesztett és abba beleépülő kis alkalmazások, addig egy-egy freeware szoftver letöltése, majd ennek „beadagolása”, hogy ez bizony itt most egy IE8 bővítmény, nem túl szép dolog. A WebSlice-ok persze nagyon jók (és szépek!), sőt a Visual Search is kelélemes, sajnos azonban az IeAddons.com egyelőre csak „érdekes” kiegészítőkkel tudott szolgálni. „Érdekes” – a szó nemes és pejoratív értelmében egyaránt.
Utóirat: azért kíváncsi lennék, hogy például a Crawler MP3 lejátszó fejlesztői tudják-e, hogy szoftverük mint „Internet Explorer 8 kiegészítő” van reklámozva.