Tech techline.hu 2009. április. 06. 05:30

Hasznos apróságok figyelmetlen Windows felhasználóknak

Mutattunk már alkalmazásokat, amelyekkel megvédhetjük gépünket a...

Mutattunk már alkalmazásokat, amelyekkel megvédhetjük gépünket a vírusoktól, kémprogramoktól és hackerektől, vagy adatainkat a kíváncsiskodó munkatársaktól. Sőt, olyanokat is, amelyekkel hordozható USB memóriakulcsunk tartalmát helyezhetjük biztonságba. Ezúttal megpróbálunk néhány olyan apróságot mutatni, amelyek segítségével megvédhetjük gépünket a legnagyobb ellenségétől: önmagunktól. Nem, most kivételesen nem a szülői felügyeleti szoftverekre gondolunk, bár néha azok sem ártanak (nem feltétlenül csak a gyerkőcök miatt). Az itt következő néhány alkalmazás ezeknél jóval egyszerűbb és méretben is eltörpül egy vérbeli „virtuális dajkától”, ám sok gondatlan felhasználó hajszálait mentheti meg a kihullástól.  

NoClose 
A NoClose igazán nem túlbonyolított programocska. A segítségével megelőzhetjük, hogy véletlenül zárjunk be egy olyan programot, amelyben még fontos munkát végzünk. Telepíteni nem szükséges, csak bemásolni egy tetszőleges mappába és elindítani. 

Ezután a Ctrl + 1 kombinációval védhetjük le az alkalmazást a bezárás ellen (inaktív lesz az ablak sarkában látható bezárás gomb), majd a Ctrl + 1 gombok újbóli megnyomásával feloldhatjuk ezt a tiltást. Ha nem is tökéletes megoldás, a véletlenszerű bezárás gombra kattintás ellen viszont megvéd minket.  

DeskLock 
A következő gyakori probléma az egérkezelésből adódik. Számtalan esettel találkoztunk már, amikor az Asztalon felhalmozott ikonokat valaki véletlenül rendezte át, vagy dobta be a Lomtárba. 
A DeskLock ezen segít. Elindítása után az asztali ikonok lehorgonyoznak az éppen aktuális helyükre és onnan bizony nem is mozdíthatók el. Ehhez a funkcióhoz is rendelhetünk gyorsbillentyűt, vagy ki-/bekapcsolhatjuk a Tálcára ülő ikon segítségével.  

GoneIn60
A GoneIn60 azoknak jöhet jól, akik a nagy kapkodásban mégiscsak bezárnak egy alkalmazást, amelyre azonban egy percen belül újra szükségük lesz. Ilyenkor a GoneIn60 Tálcán ülő ikonjáról kényelmesen elérhető az egy percen belül bezárt alkalmazások listája. 

Egyesével vagy akár az összeset egyszerre is újra elindíthatjuk. Bár a nevében a 60 másodpercre hivatkoznak, a várakozási idő megnövelhető, ha szükségét érezzük.  

UnderCover 
Ha vannak gombok, amelyekre még véletlenül sem szeretnénk rákattintani egy programban, az UnderCover elindítása után egyszerűen eltüntethetjük őket az adott program felületéről. Ehhez nyomva kell tartanunk a Ctrl gombot, majd a jobb egérgombbal rákattintani a kérdéses gombra vagy más vezérlőre. Ugyanezzel a módszerrel helyezhetjük őket vissza is, bár ez sajnos nem minden esetben működik. Ha így alakulna, a kérdéses program újraindítása után minden újra a helyén lesz.  

Értelemszerűen ezek az apró programok nem művelnek csodát, és számos olyan felhasználói baki van, amelyekre nincs ilyen orvosság, ám ha esetleg valamelyiknek mégis hasznát látjuk, úgy a kipróbálásuk nem kerül semmibe. Még telepíteni sem kell őket, csak letölteni és elindítani. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?