Mégsem evolúciós zsákutca az átlátszó fejű mélytengeri hal
1939-ban figyeltek fel először a tengerbiológusok arra a mélytengeri halra, amely csőlátása mellett áttetsző fejével is felhívta magára a figyelmet. Kaliforniai kutatók most jöttek rá arra, hogy a Macropinna microstoma, azaz a mélytengeri hordószemű hal mindezt csak megtévesztésül használja, ugyanis képes szemeivel fókuszálni, valamint még forgatni is tudja azokat.
A Monterey Bay Aquarium Reserach Institue (MBARI) kutatói eddig úgy vélték: a csőlátást biztosító hosszúkás látószervek ugyan jók a fény összegyűjtésében, de nem képesek mozogni. Bruce Robinson és Kim Reisenbichler jelenlegi tanulmánya azonban a kaliforniai partoknál megfigyelt mélytengeri halak hosszas tanulmányozásából született, konklúziója pedig az: a szemek a hal fejét befedő átlátszó, pajzsszerű felület révén képesek mozogni, így az állatok képesek előre is fókuszálni, képesek becserkészni prédáikat is - eddig a niológusok ugyanis úgy vélték, a halak csak felfelé képesek meredni.
© MBARI |
A hordószemű halak nagy és lapos úszóik következtében képesek mozdulatlanok maradni és nagyon precízen tudnak manőverezni. Emésztőrendszerük azonban testükhöz képest nagy, amiből arra következtetnek, hogy a halak képesek sokféle apró állatot, többek között medúzákat is elfogyasztani - minderről a halak gyomrában talált medúzamaradványok is árulkodnak.