Vallási meneteket tarthattak a titokzatos perui Nazca-vonalakon
"Legyalogolt imáknak" tartja egy német kutató a híres perui Nazca-vonalakat.
A kutya egyike a "Nazca-állatoknak" © AP |
Az ábrákat egyesek az istenekhez szóló üzenetnek tartják, mások szerint az égitestek helymeghatározására szolgálhattak. Egy német kutató viszont "legyalogolt imáknak" véli - olvasható a New Scientist című tudományos hírportálon.
Thomas Gorka, a Müncheni Egyetem kutatója kollégáival öt geoglifarendszert vizsgált Palpa városa mellett, különös figyelmet fordítva a nagy trapezoidalakzatra. A kutatók, akik mérőműszereikkel 60 hektáros területet jártak be, a földi mágneses tér anomáliáit vizsgálták, amelyeket különböző mélységekben lévő különböző talajsűrűség váltott ki.
"A trapezoidon belül más vonalakra is bukkantunk, amelyek nem láthatók a levegőből" - számolt be vizsgálatairól Thomas Gorka egy londoni régészeti geofizikai konferencián.
Ismertetése szerint a ma látható geoglifák egy hosszú-hosszú építési folyamat legkésőbbi fázisában születtek. Az ábrarendszer e folyamat során állandóan változott: - új rajzok születtek, másokat töröltek, de átalakult a használat során is.
Némely vonal mentén erősebb földmágneses anomáliát mértek, mint a többi ábra esetében. Ebből Thomas Gorka kollégáival arra következtet, hogy az alattuk lévő talaj tömörebb. A tudósok meggyőződése szerint a talajt vallási rituálék közben taposták le, amikor az imádkozó emberek fel s alá gyalogoltak e vonalak mentén.
"Ez a tevékenység szorosan összefügg kerámiaedényeknek a vonalak mentén történő elhelyezésével, amelyeket vélhetően áldozati ajándéknak szántak" - hangsúlyozta Thomas Gorka.