A televíziózás jövője nagyon is közeli.
A televíziózás jövője nagyon is közeli. Mostanában változnak ugyanis a műsorszórás módszerei, és a jelek szerint pár év múlva teljesen megszűnik a ma még oly elterjedt analóg tévézés. Hasonló sors vár a mozgóképekre és ezzel együtt a tévéadások terjesztésére, mint korábban az analóg hangrögzítésre: uralkodóvá válik a digitális eljárás. A digitális tévézésnek persze már jelenleg is több fajtája létezik, s a szabványosítások is gőzerővel folynak. A digitálistévé-megoldásoknak számtalan előnyük van, amelyek közül a legfontosabb a kiváló kép- és hangminőség, valamint a sok kényelmi szolgáltatás.
A digitális kábeltévé már jelenleg is nagyon elterjedt, hiszen a korábban az analóg rendszerhez és internethez kiépített hálózaton lehet közvetíteni a digitális műsorokat. A jó minőségű jel érdekében a lakásba bejövő tévékábelre elsőként egy kis készüléket, egy set top boxot kell kötni, majd ebből lehet tovább vezetni az antennakábelt a tévékészülékhez vagy a video-/DVD-felvevőhöz. Ezek az eszközök tehát továbbra is megkapják az analóg tévéadások jelét, s ugyanúgy használhatjuk őket, mint eddig. A set top boxból egy scart vagy HDMI csatlakozón keresztül kerülnek a jelek a televízióra, éppen úgy mintha egy műholdvevőt, DVD- vagy videolejátszót kötnénk a tévére. A scart vagy HDMI csatlakozón tehát mindig csak egyetlen adás képe jut el a tévéhez. Léteznek persze olyan kiegészítő csatlakozók, amelyekkel több tévékészülék között is meg lehet osztani ezt a jelet, azonban ilyen esetben minden tévé képernyőjén ugyanaz, a set top boxon kiválasztott adás jelenik meg.
A digitális műsorszórásnál lehetővé válik, hogy ugyanahhoz az adáshoz több hangsávot és feliratot is csatoljanak - a filmcsatornák többsége eredeti és magyar szinkronnal is sugározza a filmeket, sőt időnként a Dolby Digital 5.1 hangsáv is elérhető. A set top box ezt a többcsatornás hangot sztereóra alakítja, hogy a tévékészüléken is hallgathassuk, azonban igazi térhatást akkor érhetünk el, ha a digitális hangkimenetet a házimozi erősítőnkhöz kapcsoljuk. A digitális adásokkal együtt sok kiegészítő információt is kapunk az egyes csatornákról, így például megtudhatjuk az éppen nézett műsor címét, rövid tartalmát, kezdési és befejezési időpontját, s egy idővonal azt is megmutatja, mennyi telt már el a műsorból. Szintén ezen az információs képernyőn jelenik meg, ha van több hangsáv vagy felirat, és ezekből lehet kiválasztani, amelyiket hallgatni, illetve olvasni szeretnénk. Ezeket az adatokat nemcsak az aktuális műsorról tudhatjuk meg, hanem – az elektronikus műsorújságból – az összes csatorna valamennyi műsoráról, akár nyolc napra előre. A merevlemezes set top boxoknál egyetlen gombnyomással lehet rögzíteni az adásokat vagy a műsorújságból kijelölhetjük, mikor és mit vegyen fel a készülék.
Vannak olyan set top boxok is, amelyek mindig rögzítik az éppen nézett csatorna műsorát, így azt bármikor megállíthatjuk, vissza- vagy előre tekerhetjük, ráadásul az automatikus rögzítéssel egy időben egy másik csatorna műsorát is rögzíthetjük. Minthogy a készülék felvétel közben is le tudja játszani azt, amit éppen rögzít, akár időeltolással is nézhetünk egy műsort.
A digitális kábeltévéhez hasonlóan az IPTV (internet protokoll TV) is egy már meglévő kommunikációs hálózatot használ fel a digitális tévéadások terjesztésére. A technológia lényege, hogy az adás az internet protokollra épülő szélessávú hálózaton (ADSL-en) keresztül, digitális formában érkezik a tévékészülékre. A szolgáltatás tehát internet alapú, mégsem kell hozzá számítógép. Az IPTV műsora hagyományos televíziókészüléken nézhető, és itt is rengeteg kényelmi funkció kapcsolódik hozzá. Az adások vételéhez és a kényelmi szolgáltatások eléréséhez itt is egy set top boxra van szükség. A szolgáltatások a televízió képernyőjén, a tévéműsor felett megjelenő menürendszer segítségével érhetők el.
Az ADSL-hálózaton keresztül érkező digitális IP-jelfolyamot egy digitális elosztóba (routerbe) vezetik. Ez a készülék nemcsak az IPTV vevőegységet csatlakoztathatja a hálózatra, hanem például egy internetezésre képes számítógépet is. Az idehaza jelenleg működő IPTV-nél összesen körülbelül 8 Mbit/s sávszélesség szükséges ahhoz, hogy tévézni és internetezni lehessen egyszerre. Több tévékészülék használata esetén több set top boxra van szükség, ráadásul ilyenkor a rendelkezésre álló sávszélességnek is többszöröződnie kell. Az IPTV kényelmi szolgáltatásai hasonlóak az előbb vázoltakhoz (műsorújság, előre- és visszatekerés, időeltolás). Földfelszíni digitális tévé Ha minden a tervek szerint alakul, akkor az Európai Unióban – így Magyarországon is – legkésőbb 2011 végéig teljesen fel kell váltania a digitális műsorszórásnak a jelenlegi, földfelszíni analóg televíziós műsorszórást. Itthon a digitális televízió (DVB-T) szolgáltatások december 1-jén indultak el. A DVB-T lakossági lefedettsége közel 60%-os, a hálózat 2010 végére eléri a 95%-os lefedettséget.
Az új digitális tévészolgáltatás ára is kedvező: a jelenleg előkészítés alatt álló új médiatörvény ugyanis elősegítheti új, előfizetési díj nélküli tartalmak megjelenését a digitális földfelszíni platformon, szélesebb kínálatot biztosítva a DVB-T nézőinek. A televíziós szolgáltatás már az induláskor tartalmazni fogja az elektronikus műsorújságot (EPG).
A digitális adásokat az MPEG-4 szabvány szerint kódolják. A meglevő tető- vagy szobaantennák többsége alkalmas lesz a DVB-T jelek vételére, de itt is szükséges egy jelátalakító berendezés, egy set top box. Ezt az átalakítót több gyártó már a tévékészülékbe is beépíti, ha tehát ilyen televíziót veszünk, nincsen szükség külső átalakítóra. Tévé a mobilon A helyhez kötött tévézés mellett egyre nagyobb az igény arra, hogy az otthonunktól távol, például utazás közben is meg tudjuk nézni a legfrissebb híradót vagy egy sportközvetítést. Éppen ezért a DVB-T rendszert megpróbálták hordozható vevőkészülékre is alkalmazni, azonban kiderült, hogy ilyenkor a legnagyobb probléma, hogy a DVB-T-vevők áramfelvétele meglehetősen magas, ezért az egy feltöltéssel elvárható egy- vagy többnapos műsorvételre nincs lehetőség a kis, könnyű, kereskedelemben kapható elemekkel.
A mobilokra optimalizált DVB-H, azaz DVD-Handheld alapú mobiltelevíziós műsorszórás több mint egy éves kísérleti fázis után már Magyarországon is kereskedelmi forgalomba került. A digitális adások mobilkészülékekre optimalizált változatának vételéhez speciális telefonokra van szükség – ezekből egyre nagyobb a választék. Általában egy külön gombbal, egyetlen kattintással lehet átkapcsolni a telefont a tévéadások vételére persze ezt nem szabad összetéveszteni azzal, amikor mobil interneten keresztül nézünk mozgóképes tartalmakat. Előfizetés után pillanatnyilag 12 televíziós csatorna műsorát lehet nézni, ezek között szerepelnek hírcsatornák, sport és zenei adók. A televíziós műsorok mellett interaktív szolgáltatásokat is el lehet érni ezzel a technológiával, így például egy terméket bemutató adás közben akár közvetlenül lehet vásárlást kezdeményezni, illetve egy élő adásnál szavazni is lehet.
További érdekes részleteket olvashatnak a televíziózás jövőjéről, illetve egy remek interenetes televízióról a Techline szakmai támogatásával készült IT Plusz 2009 kiadványban, amelyet megvásárolhatnak az újságárusoknál, illetve közelebbről is megismerhetnek a www.hvgplusz.hu oldalon.