Milyen személyiségük van autóinknak?
Arculattervezők, grafikusok és filmesek már egyaránt eljátszottak a gondolattal, hogy autóinknak emberi arca van. A Floridai Egyetem kutatása éppen arra a tényre mutat rá, hogy fejünkben tudat alatt is összekötjük a kocsi elejét különböző arcvonásokkal. Mindez még abból a korszakból ered, amikor az arcolvasás képességének hiánya könnyedén életünkbe is kerülhetett.
Dennis Slice professzorhelyettes és társai úgy nyilatkoztak: meglehetősen összetett statisztikai elemzésükből kiderül, hogy az emberek nagy része emberi arcvonásokat lát autója elején, ezek alapján pedig a járművekhez különféle személyiségjegyeket kötnek. A tanulmány szerint az autók fizikai szerkezete, illetve az ezekből adódó arckifejezések érzete olyannyira összekapcsolható, hogy könnyedén tudnánk agressziót, férfiasságot vagy éppen jókedvet tükröző autót tervezni és gyártani.
A kísérlet során negyven önkéntest kértek fel arra, hogy vizsgálják meg 38 autó nagyfelbontású képeit (2004 és 2006 között gyártott, huszonhat különböző gyártó által készített modellekről volt szó). Az alanyok egyharmada állította azt, hogy a kocsik legalább 90 százalékához lehetett emberi vagy állati arcot kötni, a fényszórók voltak a szemek, a rács vagy az embléma alkotta az orrot, a légbeömlőkre pedig a száj illeszkedett rá.) A résztvevőket arra is felkérték, hogy a különböző modelleket 19 különböző szempont alapján értékeljék: ilyen volt például az érettség, a barátságosság vagy a dominancia.
A tanulmányból kiderül: a résztvevők 96 százaléka egyetértett abban, hogy az autó eleje üzenetet, mondanivalót tükröz, a férfiasabb, erősebb autókon például vízszintesen nyújtott motorháztetőket, hangsúlyosan erősebb alsó karosszériát, szögletesebb fényszórókat láthatunk - a kísérlet résztvevői éppen e járműveket preferálják. Slice és társai fel is teszik a kérdést: vajon ez a tudat alatt felépített kapcsolat öröklődik? A kocsi külsejéből áradó személyiségjegyeket ráragasztják a vezetőjére is? S hogyan hat mindez a többi sofőrre egy autópályán?
A kutatók úgy vélik, mindez a biológiai evolúció sajátságaihoz köthető. Évezredekkel ezelőtt ugyanis embertársainkról hangsúlyosan az arcukról próbáltuk leolvasni jellemzőiket: személyiségüket, hozzáállásukat, életkorukat, érzelmeiket. Az arcolvasás képessége olyan jelentőségű volt, hogy hiperérzékenységet alakítottunk ki az arcokkal szemben, így képesek vagyunk arcokat látni és elemzeni akkor is, ha pusztán absztrakt módon ábrázolt arcvonásokkal állunk szemben.