Idén is rengeteg érdekes és hasznos ingyenes szoftvert „boncoltunk fel”, így...
Idén is rengeteg érdekes és hasznos ingyenes szoftvert „boncoltunk fel”, így az év vége közeledtével arra gondoltunk, egy helyre gyűjtjük közülük azokat, amelyeket „vétek” lenne kihagyni.
Természetesen nem akarunk rávenni senkit, hogy ezeket a programokat kényszer hatására telepítse, csak arról van szó, hogy ha valaki az adott témakörben keres programot, akkor érdemes ezekkel kezdenie. Ingyen vannak, megbízhatóan működnek, és könnyű őket használni. Kitűnő választás mindegyik, ha esetleg karácsonyra meglepjük magunkat (vagy meglepnek minket) egy windowsos notebookkal.
OpenOffice.org 3.0
Valahogy mindig úgy jön ki a lépés, hogy minden nagy freeware válogatás ezzel a csomaggal kezdődik, dehát meglehetősen nehéz megkerülni egy olyan irodai összeállítást, amelyik sikerrel veszi fel a versenyt a népszerű Microsoft Office csomaggal. Az OpenOffice 3.0 teljesen idei frissítés, számos új funkcióval bővítette az alkalmazások tudását, némileg átszabta a külsejüket és még gyorsított is rajtuk. Sőt, még egy adatbázis-kezelővel is bővült a csomag, így már valóban teljesen összkomfortos. Az OpenOffice.org magyarul is elérhető, így most mi is ezt a változatot ajánljuk.
Letölthető innen
Picasa 3.0 (beta)
A Picasa az egyik legjobb windowsos képkatalógus volt eddig is, de az új verzió azt hiszem abszolút nyerő lesz. Egyelőre béta változatban érhető el, de nálunk megbízhatóan működik már régóta. Az új verzió remek szinkronizálási lehetőséget kapott (a Picasa Web Albums nevű ingyenes online képmegosztóval), és ehhez kapcsolódóan tag és geotag funkciókat.
Megújult retusálási eszközkészletet is találunk benne, sőt a rendszerbe integrálódó képnézegető funkciót is (látványos és gyors). Ha az Intézőben duplán kattintunk egy képre, a Picasa Photo Viewer nyitja meg. Érdekesség a teljesen megújult slideshow-készítő, amelynek segítségével látványos videókat készíthetünk fotóinkból (mi sem természetesebb, hogy egy kattintással feltölthetjük a kész anyagot a YouTube-ra is). De van még webkamera capture, vízjel használati lehetőség a fotóknál, új nyomtatási megoldások és még számos apró újítás.
Ha valaki nem bízik a bétákban, annak javasoljuk az aktuális, 2.7-es verziót. Ez is teljesen megbízható és jól használható.
Letölthető innen
DVD Flick
A DVD Flickről a napokban írtunk, ha valakinek ingyenes videó DVD készítőre van szüksége, ez a program egyszerűen zseniális.
Szinte bármilyen formátumban tárolhatjuk letöltött vagy magunk készítette videóinkat, és ezzel a programmal azonnal videó DVD-t készíthetünk belőlük, tetszetős menüvel. Aki bővebben is szeretne olvasni róla, megteheti itt. Amúgy pedig ingyen letölthető a linkről.
Letölthető innen
Ashampoo Burning Studio 6 Free
Kicsit gondolkoztunk, hogy az ingyenes felhozatalból melyiket is válogassuk be a CD- és DVD-írók közül ebbe az év végi listába, s végül az Ashampoo szoftvere mellett döntöttünk. Rezgett a léc, mert például nagyon kedveljük a CDBurnerXP-t is, de az Ashampoo programja egyértelműbb lehet a kezdők számára is, miközben a profiknak is hasznos, szóval győzött a felhasználóbarát felület. Bővebben is olvashatnak róla a korábbi cikkben.
Letölthető innen
VLC Media Player
A VLC Media Player méltán népszerű, és hasonlóan az OpenOffice-hoz, ez sem nagyon szokott kimaradni az év végi válogatásokból. Idén nagy megújuláson ment keresztül, kicsit tetszetősebb és kezesebb lett. Továbbra is lejátszik szinte minden videoformátumot, és nem „koszolja össze” a Windowst codec csomagokkal. Szeretjük!
Ennek ellenére nincs egyedül, a KMPlayer kiváló alternatíva helyette, ha valakinek a VLC mégsem tetszene.
Letölthető innen
xVideoServiceThief
Aki gyakran tölt le videókat a különféle videomegosztókról (YouTube és társai), és nem szeretné minden alkalommal egyesével letöltögetni, konvertálni azokat, megbízható társra lelhet az xVideoServiceThief-ben.
A program közel 50 népszerű videomegosztóról tölt le zokszó nélkül, és a konvertálást is azonnal megoldja, olyan formátumra, emilyenre éppen szükségünk van. Bővebben itt olvashatnak róla, vagy rögtön neki lehet esni a letöltésnek az alábbi linken.
Letölthető innen
EASEUS Partition Manager
Tény, hogy ez nem mindennapi használatra szánt szoftver (legalábbis nagyon reméljük, hogy kevesek kényszerülnek naponta particionálni a gépüket), de ha éppen szükség van rá, ennél jobbat szinte nem is találhatnánk Windowson. Mindenre képes, kiválóan helyettesíti a népszerű, de fizetős Partition Magic-et. Bővebben itt elemeztük a tudását.
Letölthető innen
FormatFactory
Zenék és videókat konvertálna? Audio CD-t vagy video DVD-t rippelne? Íme az all-in-one megoldás. A FormatFactory nagyon könnyen használható, ráadásul egyszerre több - különféle formátumú - médiafájllal is könnyen megbirkózik.
Mobil eszközöknek megfelelő formátumra is pillanatok alatt átalakíthatunk bármilyen filmet, zenét. Sőt, még képeket is konvertál. Részletesen is bemutattuk már itt.
Letölthető innen
Artweaver
Továbbra sem tudunk olyan grafikai programot ajánlani, amely professzionális használatra ingyen kiváltaná az Adobe Photoshopot, de az otthoni felhasználók számára azért akad alternatíva. Ilyen például az Artweaver is. Ez a program a külsejében is hasonlít a Photoshopra, és az eszköztára is dicséretesen bőséges (természetesen rétegeket is kezel).
Otthonra kiválóan megteszi, ha pedig szükségünk lenne a PS CS4 új, tartalomfüggő méretező funkciójára, azt is beszerezhetjük ingyen. Az Artweaverről szóló korábbi cikkünket itt találják.
Letölthető innen
Livestation
Aki egy kis online tévézésre vágyik, annak a Livestation-t ajánljuk, amelynek a segítségével több száz tévéadó „fogható”, közöttük néhány magyar is (bár utóbbiakból azért elég szegényes a felhozatal). Könnyen használható, gyors és praktikus. A beépített chat lehetőséggel pedig akár meg is beszélhetjük az adásról alkotott véleményünket a többi nézővel. Bővebben itt írtunk róla.
Letölthető innen
Advanced WindowsCare 2
Milyen válogatás is lenne ez, ha legalább egy Windows karbantartó nem szerepelne benne. Az Advanced WindowsCare 2 „mos, főz, takarít”, az ideális megoldás, ha rendbe szednénk leterhelt Windowsunkat. Tisztítja a Registryt, eltakarítja a felesleges fájlokat és részlegesen még a kémprogramok ellen is véd. Ráadásul van hozzá számos Windows optimalizáló segédprogram. Részletesen már korábban elemeztük, ha valaki esetleg tovább tájékozódna a letöltés előtt.
Letölthető innen
Revo Uninstaller
Ha már a takarítás úgyis szóba jött, ne feledkezzünk meg a telepített programok tökéletes eltávolításáról sem, amikor már éppen nincs rájuk szükség. Ebből a szempontból sajnos szinte minden telepíthető program rendetlen: eltávolításkor szemetet hagynak maguk után a Registryben és a különböző mappákban.
A Revo Uninstaller segítségével viszont rendesen kigyomlálhatjuk őket. Mielőtt nekivágnának, érdemes elolvasni korábbi tesztünket.
Letölthető innen
DExposE2
A programok közötti váltás nem a legkényelmesebb az XP-ben, de még a Vistában sem, bár ott a Microsoft megpróbálkozott a 3D-s variációval. E sorok írója szerint a legjobb (magánvélemény) az OS X Exposéja. De hogy a Windows felhasználók se maradjanak ki a jóból, íme az Exposé windowsos megfelelője. Bővebb bemutató itt.
Letölthető innen
iColorFolder
A mappák közötti eligazodást könnyíti, ha van legalább egy kis vizuális különbség közöttük. Persze az sem árt, ha azért felismerhető, hogy egy mappáról van szó.
E két kitételnek tesz tökéletesen eleget az iColorFolder. Ráadásul nemcsak színes mappákat kreálhatunk vele egy mozdulattal, hanem át is skinezhetjük a Windows mappáit.
Mindent megtudhatnak róla előző cikkünkből.
Letölthető innen
ClocX
Lejárt az időnk, legalábbis ami ezt a válogatást illet. A végére egy apró, de - talán - hasznos kis alkalmazást tartogattunk: egy többfunkciós analóg órát a Windows Asztalára. Nem kell hozzá se Google Desktop, sem más widgetes megoldás, így, önmagában használható. Skinezhető, figyelmeztető funkcióval ellátott kis nyalánkság.
Aki mindent megtudna róla letöltés előtt, itt elolvashatja korábbi cikkünket ().
Letölthető innen