2008. november. 20. 10:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. november. 19. 20:44 Tech

Robotszöcskékkel kereshetik az eltűnteket

Két kutató rájött, hogy a szöcskék mozgását utánzó robotok jóval gyorsabban haladnak egyenetlen területen, mint az emberek vagy emlősök mozgását utánzó társaik.

Mentőkutya helyett robotszöcske?
© Popular Science
A Popular Science novemberi számában Mirko Kovac és Dario Floreano, a lausanne-i Intelligens Rendszerek Laboratóriumának kutatói számolnak be megfigyeléseikről. A szöcskék rendkívül fejlett ugrólábukkal még egyenetlen terepen is könnyedén haladnak, ugyanis akár bő másfél métert is át tudnak repülni egyetlen ugrással. Lépésenként haladva ez jóval lassabb lenne, s akkor még nem beszéltünk az esetleges akadályokról.

Kovac és Floreano a fentiek figyelembevételével építették meg kisméretű robotjaikat, amelyek akár négy méter magas ugrásokra is képesek, ami tízszerese annak, amit a legjobb, hasonló méretű robotok eddig tudtak. A két rugóval megerősített lábat olyan motor működteti, amely a mobiltelefonok vibrációját is előidézi. Az aprócska szerkezet, amely mindössze 5 centiméter magas és 7 gramm tömegű, akár súlyának a felét is képes magával vinni kamerák vagy egyéb szenzorok formájában.

A prototípusnak egyelőre a landolással vannak problémái, ám Floreano és Kovac korábban már megalkotta a világ legkisebb vitorlázó robotját, amely mindössze másfél grammot nyom. Ennek felhasználásával megpróbálnak majd szárnyakat erősíteni a robotszöcskére, amely így valódi társaihoz hasonlóan képes lesz irányítani magát a levegőben.

A kutatók szerint a kész szerkezetek óriási segítséget nyújthatnak mentőalakulatoknak eltűnt személyek felkutatásában, emellett hatékony segédeszköznek bizonyulhatnak környezeti kutatásokhoz is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.