Tech techline.hu 2008. november. 17. 14:00

Művészi képek készítése betűkből és számokból

Az ASCII egy angol betűszó, amelynek jelentése American Standard Code for Information Interchange.

Az ASCII egy angol betűszó, amelynek jelentése American Standard Code for Information Interchange. Egy karakterkészlet és karakterkódolási szabvány, amely a latin ábécén alapul és az angol nyelvben és sok nyugat-európai nyelvben használatos betűket tartalmazza.  Aki pontosabb meghatározásra vágyik, annak javasoljuk a Wikipédia ide vágó részét.
Akik régebb óta ülnek számítógép előtt, bizonyára emlékeznek még a szöveges állományokba “rejtett” képekre, amelyekben néha valódi műalkotásokat csodálhattunk meg. Egyszerű logóktól a bonyolult képekig mindent láthattunk. Az ASCII Art ma is divatos, fórumokon, programokhoz mellékelt szöveges fájlokban, e-mail aláírásokban manapság is virágzik ez a fajta “művészet”.

Csak néhány kattintás

Íme néhány példa:
http://www.highprogrammer.com/alan/ascpic
http://www.chris.com/ascii
http://asciiartgallery.com
Akinek van kedve, nekiláthat hasonló képeket fabrikálni kézzel, aki viszont lustább, az két gombnyomással elkészítheti saját ASCII képét mondjuk egy családi fotóból.
Nem kell mást tenni, csak ellátogatni a www.glassgiant.com/ascii oldalra, felölteni az átalakítani kívánt fotót, beállítani a sorszélességet és a betűméretet és már készülhet is a kép.

Pillanatok alatt átalakíthatjuk fotóinkat

A végeredmény magáért beszél, bár sokszor erősen kell hunyorítani, hogy meglássuk, pontosan mit is ábrázol a kép. De talán a példában szereplő hölgyet felismeri mindenki és a másik kép eredetije is meglehetősen híres. :)

Aki offline megoldásra vágyik, az választhat ASCII szerkesztők és konvertálók közül. Az alábbi oldalon rengeteg ilyet találni. Válogassanak kedvükre, ki ki a számára megfelelőt.
Aki pedig még mindig nem hisz a dologban, az nézze meg a Csillagok háborúja című film ASCII átiratát emitt: http://www.asciimation.co.nz
Igen, ez valóban egy karakterekből megrajzolt “film”. De mi azért megmutatjuk YouTube feldolgozásban is, zenével és hanggal...


Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.