Árendezi a korszakhatárokat a neolit rézbalta
Megváltoztatja az eddigi történelmi korszakok időhatárát régészek véleménye szerint egy Szerbiában feltárt, mintegy 7500 éves rézbalta – jelentette a Beta hírügynökség.
„A lelet nem kevesebbet bizonyít, mint hogy őseink a fémet 500–800 évvel hamarabb meg tudták munkálni, mint azt eddig feltételeztük” – nyilatkozott Julka Kuzmanovics-Cvetkovics régész a hírügynökségnek.
A szenzációs leletet egy újkőkori régészeti ásatás helyszínén, Plocnikban találták, a Belgrádtól 200 kilométerre délre fekvő Prokuplje városa mellett. A tudósok szerint Plocnik az egyik központja volt a fémfeldolgozásnak a Balkán-félszigeten.
Dusan Sljivar régész szerint a rézbalta révén most sikerült bebizonyítani, hogy a térségben már a VI. században folyt fémfeldolgozás. Az ásatások ugyan már 1927-ben megkezdődtek Plocnikban, de a terepet csak az utóbbi években kezdték alaposabban kutatni. A szakemberek a már ismert újkőkori ház mellett feltártak ugyanebből a korból egy másik házat is, melyben fémszerszámok előállítására szolgáló berendezéseket találtak.