Sajnos nemcsak vírusokkal kell szembenézniük a mai felhasználóknak, hanem egyre...
Sajnos nemcsak vírusokkal kell szembenézniük a mai felhasználóknak, hanem egyre gyakrabban kémprogramokkal is találkozhatnak, így – pontosítva a címben említett számot – a naponta születő számítógépes károkozók száma akár a 60 ezret is elérheti. Nem csoda tehát, ha ezek közül egyre gyakrabban kerül a számítógépünkre is néhány. Állandó és komoly védelem nélkül gyorsan használhatatlanná válik a gépünk, és még az sem ritka, hogy fontos adataink elvesznek vagy illetéktelenek kezébe kerülnek. A megfelelő védelmi program kiválasztásánál nem árt gondosan eljárni, mert egyre több olyan ingyenes „vírusirtót” lehet letölteni az internetről, amelyik a látványos kezelőfelülete mögött egy kémprogramot rejt.
Érdemes a nagy és megbízható nevek közül választani, még akkor is, ha ezeknél csak előfizetési díj ellenében tudjuk frissíteni az adatbázist. Az egyre bonyolultabb és kifinomultabb károkozókkal azonban sokszor még a híres védelmi programok sem bírnak, aminek részben az az oka, hogy ezeknek a szoftvereknek a magja gyakorlatilag tíz éve változatlan.
Az amerikai Sunbelt Software VIPRE programja szakít a hagyományokkal. Fejlesztői egy teljesen új szűrőmotort készítettek, és egyesítették az antivírus és a kémprogram eltávolító eszközöket.
Egy biztonsági program próbája, ha a védelme alatt gond nélkül tudjuk a számítógépünket használni. Az ismertető szerint az is nagy előnye a programnak, hogy nagyon kevés erőforrást használ, így próbaképpen egy régebbi gépre telepítettük, amelyet az eddig alkalmazott antivírus program meglehetősen lelassított. A programot a www.sunbelt.hu oldalról lehet letölteni, és 15 napig minden korlátozás nélkül használható. Gyors telepítés, automatikus programkód és adatbázis-frissítés után elindítottuk az első ellenőrzést. Közben, ahogy erre a VIPRE figyelmeztet is, kikapcsoltuk a korábbi védelmi programot, nehogy összeakadjanak. A százezernyi állományt tartalmazó rendszeren nagyjából egy óra alatt futott le a részletes (Deep) keresés, ami mellett kényelmesen lehetett dolgozni. A vizsgálat része egy FirstScan is, ami az általában nehezen kiiktatható rootkitek felismerésére és eltávolítására alkalmas.
A vizsgálat eredménye eléggé lehangoló volt, hiszen az eddig használt, fizetős és rendszeresen frissített biztonsági program védelme ellenére, nemcsak vírust, hanem még trójai alkalmazásokat is talált a VIPRE. Ezeket, miután engedélyeztük, sikeresen eltávolította, illetve karanténba tette. A későbbi tüzetesebb vizsgálat azonban szerencsére kiderítette, hogy ezek csak vakriasztások voltak.
A program könnyen áttekinthető kezelőfelületén ezután már csak nagy zöld ikonok jelezték, hogy minden rendben van. Hogy ez így is maradjon, érdemes meghagyni az alapbeállításokat, amelyeknek megfelelően naponta többször frissül az adatbázis, működik az aktív védelem és az elektronikus levelezés ellenőrzése. Az aktív védelem valóban nem terheli le a gépet, processzorhasználata 0-2 százalék között mozgott.
A programnak létezik otthoni és vállalati változata. Ez utóbbi egy központi adminisztrációs felületet kínál a rendszergazdáknak a hálózat gépeinek védelméhez. A VIPRE ára egyéves adatbázis frissítési előfizetést tartalmaz, és létezik családi licenc is, amellyel az egy háztartáson belüli összes gépen használhatjuk a programot.