Tech techline.hu 2008. augusztus. 29. 06:30

Így készíthet meglepő fotókat

Hogyan lehet szép fotót készíteni a csillagos égboltról egy egyszerű kompakt...

Hogyan lehet szép fotót készíteni a csillagos égboltról egy egyszerű kompakt digitális fényképezővel? Hogyan tudnánk egy emberekkel teli térről vagy utcáról olyan felvételt produkálni, ahonnan eltűntek az emberek? A válasz ezekre a kérdésekre: az image stacking. Az eljárás lényege, hogy sok, azonos beállítással fotózott felvételből, a megfelelő szoftver segítségével egy olyan képet készíthetünk, amelyen a hasznos információk kihangsúlyozódnak, ellenben a haszontalanok, mint például a zaj vagy a mozgó objektumok, eltűnnek.

A csillagos ég fotózásánál sajnos számolnunk kell azzal a ténnyel, hogy a Föld forog, ezért a csillagok mozognak, ahogy múlik az idő. Ezért a képek összekombinálásánál az elmozdulást ki kell küszöbölnünk, vagy legalábbis olyan szoftverre van szükségünk, ami ezt megteszi helyettünk. 

Az itt bemutatott képek egy Canon G1 típusú, meglehetősen régi, 3 megapixeles fényképezőgéppel készültek. A záridő 8 másodperc, a rekesznyílás pedig F2.0 volt, a legnagyobb beállítható fényérzékenység pedig az ISO400. Ehhez közeli értékeket a legtöbb kompakt digitális fényképező is produkál, és nem is kell hosszabb záridő, mivel 10-15 másodperc felett már a csillagok elmozdulása jelentős lehet, ami nem kívánt eredményhez vezetne.

A kezdet…

Az eredmény nem valami szép, sőt, elég rosszul néz ki. Szinte nem látni a fától az erdőt, illetve a zajtól a csillagokat. De ne ijedjünk meg, itt a mennyiség lesz a lényeg, nem a minőség. Tehát készítsünk azonos beállításokkal (természetesen állványról) nagyjából 20 képet, de akinek van türelme, akár százat is lőhet. Azután szükség lesz még egy olyan szoftverre, ami megfelelően összekombinálja a képeken levő információt. Erre egy kicsi és egyszerű, és ami a lényeg, ingyenes programot használtunk, a Rot'n'Stack-ot. A kezelése roppant egyszerű: rádobjuk a fotóinkat, majd kiválasztunk két referenciapontot, esetünkben két fényesebb csillagot az első képkockán, majd ugyanezt a két csillagot a másodikon is. Ezek alapján a program kiszámolja a képek közötti eltérést, és egymáshoz igazítja őket. Továbbá különféle módszerekkel összegzi a képi információkat, és az eredményt kimenti a forrásképek mappájába.  

Érdemes minél távolabbi két pontot kijelölni, hiszen akkor pontosabban tudja a program pozícionálni és forgatni a képeket. Nekünk a Mean eljárással kiszűrt képre lesz szükségünk.

Bevetettük a Mean eljárást

Íme az eredményt, a zaj szinte eltűnt, a csillagok láthatóvá váltak. Ezek után tetszőleges utómunkának vethetjük alá a képünket, módosítva a kontrasztot és a színeket, például Photoshop-ban vagy LightZone-ban, de az eredmény már a felhasználó ügyességén múlik.

A végeredmény önmagáért beszél

Egy másik lehetőség a mozgó objektumok eltüntetése. Ha utazásunk során egy gyönyörű szökőkutat látunk, körülötte turistákkal, sajnos nem tudjuk őket megkérni, hogy szíveskedjenek kissé arrébb menni, amíg mi lefotózzuk a kutat. Ezért inkább várjunk, és készítsünk jó pár felvételt. Evidens, hogy minden képen lesz olyan terület amelyet egy turista eltakar, viszont más képen már látható. Így azután fáradságos kézimunkával mi is össze tudnánk ollózni egy olyan képet, amelyen nincsenek emberek, de szerencsére megteszi ezt helyettünk a Photoshop CS3 is, automatikusan. 

A kísérletezéshez  itt található egy képsorozat.

Nyissuk meg a képeinket a „File > Scripts > Load Files into Stack" menüpont segítségével. Jelöljük be mindkét ellenőrzőnégyzetet, majd kattintsunk az OK-ra.

Jelöljük be mindkét jelölőnégyzetet

Meglehetősen sok szöszmötölés után a Photoshop elkészül a kombinált képpel.

Eltűntek...

A kombináció típusát a „Layer > Smart Objects > Stack Mode" menüpontban tudjuk módosítani. A mozgó objektumok kiszűrésére a „Median" mód alkalmas, de érdemes kipróbálni a többi beállítást is.

Hirdetés