2008. augusztus. 22. 06:15 techline.hu Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 22. 06:14 Tech

A Microsoft zsebre vágja a Linuxot?

A megegyezés két éves múltra nyúlik vissza, ugyanis ekkor hozták tető...

A megegyezés két éves múltra nyúlik vissza, ugyanis ekkor hozták tető alá az első megállapodást. A cél hivatalosan a Microsoft és a Linux-rendszerek összehangolása, elsősorban vállalati és szerverszinten. Több olyan pontja is van azonban a szerződésnek, ami miatt a Novell azóta is kénytelen magyarázkodni.

A legvehemensebb kritikusok szerint maga a tény is felháborító, hogy a nyílt forráskódú szekértábor egységét megbontva, az egyik legfontosabb szereplő lepaktáljon az ősellenséggel, azaz a Microsofttal. Ennél valamivel racionálisabb az a kétely, amely a megállapodás részét képező, tulajdonképpeni jogi fegyverszünetet övezi. A Microsoft és a Novell ugyanis megígérte egymásnak, hogy a most 2012-ig meghosszabbított szerződésük lejártáig nem perlik egymást szerzői jogi ügyekben, azaz nem vitatják a két cég kódjainak eredetét. Ez logikusnak tűnik, hiszen hogyan máshogyan boronálhatnák össze a két rendszert. Tudván azonban, hogy a Microsoft jó pár éve fenyegetőzik azzal, hogy lépni fog, mivel a különböző Linux rendszerekben több mint 200 szabadalmaztatott megoldásuk található, sokaknak a szemében mindez annyit tesz: a Novell meghátrált, és elismerte a redmondi cég vádjait, majd eladta magát, igaz nem kevés pénzért.

A megállapodás értelmében ugyanis a Microsoft nagy mennyiségű terméklicencet vásárolt a Novelltől, amelyeket továbbértékesít, emellett pedig komoly összegeket fordít a két rendszer együttes működőképességének reklámozására. Az első szerződés 240 millió dollárt hozott a Novell konyhájára, és a hosszabbítás sem ígérkezik kevésbé kecsegtetőnek. A Novellnek láthatóan bejött a dolog, de jogos kérdés, hogy milyen hatással lehet ez a forgatókönyv a többi nyílt forráskóddal dolgozó cég jövőbeni döntéseire.

mesterséges intelligencia
Hirdetés
hvg360 Görföl Tibor 2025. április. 22. 15:00

Vannak jelek, amelyek árulkodhatnak arról, kiket tekintett lehetséges utódjának Ferenc pápa

Miközben sok országban azt latolgatják, hogy saját bíborosaiknak van-e esélyük a pápaválasztáson, erre a kérdésre válaszolni már csak azért is nagyon nehéz, mert az elmúlt években kinevezett pápaválasztó bíborosok gyakran egymást sem igazán ismerik. Vendégszerzőnk, Görföl Tibor teológus, a Vigilia folyóirat főszerkesztője tájékozódási pontokat ad a katolikus egyház “hogyan továbbját” illetően.