A Weight Watchers nevű, angol nyelvű weboldal felépítése nem kevés párhuzamot mutat...
A Weight Watchers nevű, angol nyelvű weboldal felépítése nem kevés párhuzamot mutat azokkal az RPG-kel, amelyekben a labirintusok folyosóin szörnyek garmadájával kell megküzdenünk, miközben fejlődünk. Ebben az esetben azonban a különféle alvilági és túlvilági lények helyett a kalóriákkal kell harcolnunk, és az eredmény nagyon is evilági: a szintlépés a fogyás. Lehet, hogy életünk más problémáit is majd a számítógépes játékoktól lopott ötletekkel oldjuk meg?
De hol is vannak a párhuzamok? Hiszen a Weight Watchersnek látszólag semmi köze nemhogy egy tisztességes RPG-hez, de bármilyen játékhoz sem. A lényeg természetesen egy újfajta szemléletmódban van elrejtve.
Amikor, a regisztráció után először belépünk a Weight Watchers site-jára, valójában egy, az egészsége életmódot népszerűsítő oldal fogad. S ha már egészségről van szó, természetesen a testsúly is előkerül: megnézhetjük, hogy jelenlegi súlyunk megfelel-e a kívánatosnak. Ha nem, s például azért nem, mert jó pár plusz kiló birtokában vagyunk, akkor kezdődhet a megszabadulás ezektől: a weboldal egyből kétféle módszert is kínál. Egyetlen bökkenő van csupán: az egészséget az oldal fejlesztői sem adják ingyen, azért, hogy testre, pontosabban súlyra szabott tanácsokat kapjunk, némi pénzt kell áldoznunk.
De mi köze mindennek a már említett szerepjátékhoz? Nos, nézzük például az úgynevezett pontozásos módszert (Points Plan)! Ebben a program – egy pontszámítási rendszer alapján – meghatározza, hogy aznap mennyit ehetünk. Hogyha nassolunk valamit, az egy bizonyos pontszámot ér, aminek a kiszámolásában a honlap segít. Sajnos Magyarországra még nem készült adatbázis, de mondjuk némi angol tudás birtokában, már a különböző ételmárkák alapján is elkülönített, részletes pontozással fogyózhatnak. Egy alma mondjuk egy pont, egy darab sült csirke pedig hetet ér.
Amikor az ember elkezdi, iszonyatosan kevésnek tűnhet az egy napra (a testsúly alapján ez változik) kiosztott 23 pont. Egy darab fánkkal például már a napi kvóta negyedét fel lehet használni, ami elég ijesztően hangzik.
Hamarosan azonban rájövünk, hogyan lehet „kijátszani” a rendszert, a játékos rááll a nulla pontos ételekre, és keksz helyett répát kezd majszolni. A dologban az a jó, hogy hetente egyszer elhasználható 35 bónusz pont, amellyel megjutalmazhatjuk magunkat a végigkoplalt napok után. A program persze nem működne a hatalmas adatbázis nélkül, ami részletesen eligazít az ételek kalóriatartalmát illetően, sőt a pontszámokat is megadja helyettünk. Egy saját magunk által elkészített szendvics tápértékének kiszámítása is pillanatok alatt megvan a Weight Wathcers segítségével.
Ha sokáig nézi az ember a honlappal bíbelődő fogyni vágyó ismerősöket – és korábban játszott már PC-s szerepjátékokat – rájön, hogy tulajdonképpen mivel is áll szemben. Egy fogyós RPG-vel! Gondoljunk csak bele! Éppúgy, mint egy RPG-nél, ezúttal is egy virtuális karaktert fejlesztünk, pakolgatjuk az „inventoryját”, beosztjuk a készleteit, és mindeközben csak egyetlen célra koncentrálunk. Ha felhasználtuk az ételek pontjait, akkor aznapra game over, jobb lesz visszatérni a faluba és aludni egy jót. És ha betartjuk a szabályokat, akkor hamar fejlődni kezdünk, azaz fogyunk.
A programban az is remek, hogy habár szigorú, de választási lehetőséget is hagy a játékosnak. Ha valaki él-hal mondjuk a hamburgerért, akkor nyugodtan ehet, de utána a többi étkezését annál szigorúbban kell beosztania. Sőt, előbb-utóbb már tervezni is kezdi a karakterét: most egy pár napig rizsen élek, de hétvégén irány az étterem. Éppúgy, mintha a főgonoszra való találkozásra készülnénk.
A pontrendszer segítséget nyújt abban, hogy könnyen értelmezhető értékek alapján lehessen fogyókúrázni, mindenféle könyvek elolvasása nélkül. Persze egy tudományosan összeállított diéta hatásosabb lehet, de igazából csak az úton nehéz elindulni, és ebben nagy segítség lehet, ha (szerep)játékosként éljük meg a fogyózás gyötrelmeit.