Olvasási mód
Betűméret
Betűstílus
2008. augusztus. 15. 13:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 15. 12:56 Tech

Ez rejlene Phelps sikerei mögött?

Dopping, űrtechnológiát is érintő úszóruha vagy egyszerűen csak a jó zene áll Michael Phelps hatszoros olimpiai aranya mögött?


Mit mondanak még?
Számos egyéb elmélet is felröppent Phelps teljesítményével kapcsolatban, ezek között az úszó korábban diagnosztizált ADHD-jára szedett gyógyszerek serkentő hatása ugyanúgy szerepel, mint a pekingi Vízkocka jellegzetességei.

Sokan ugyanis azt mondják, a medence három méteres mélysége, valamint az üresen hagyott két szélső sáv hatására jelentős turbulenciacsökkenés tapasztalható a medencében, így sokkal jobb eredményeket lehet benne elérni.
Phelps egyszerűen jó úszó, fizikai képességeit pedig úszóruhája csak fokozza, olvasható számos híradásban és fórumhozzászólásban. A Speedo LZR Racer ruhájáról már így is számos különlegességet olvashattunk: a ruhát a cég a NASA mérnökeivel karöltve készítette el, a Fastskin úszódresszek ellenállásához képest a LZR ruhák 5 százalékkal jobbak, egy hagyományos lycra úszóruha ellenállásához képest a javulás pedig csaknem 40 százalékos. Nemcsak a dressz anyaga, hanem annak formai kialakítása is formabontó: az LZR "megváltoztatja" az úszó testét, optimális úszóformát alakít ki, összenyomja az összes olyan testrészt, amely révén megnőhetne a test ellenállása a vízközegben (az oszakai egyetemen már amellett érveltek, hogy a kínai fűzőkhöz hasonlóan az LZR elnyomja a belső szerveket és permanens sérüléseket okozhat). A Speedo mellett természetesen más úszócégek, például a Mizuno, a TYR vagy az Asics is fejlesztettek ki saját úszóruhákat, ők viszont képtelenek voltak jelentős hirdetési felületeket szerezni maguknak.

Sokan abban is doppinglehetőséget látnak, hogy Phelps minden esetben zenét hallgat azelőtt, hogy a medencébe ugrana. Stefan Koelsch, a lipcsei Max Planck Intézet kutatója több mint 40 cikket publikált már a zene emberi testre gyakorolt hatásáról, a zenehallgatás pedig szerinte a sportolókra is jó hatással van, ugyanis növeli a vér oxigéntartalmát, ezzel effektíve teljesítményt növel. A zene ugyanis hatással van a levegővétel ritmusára, illetve ha relaxáló hatással van a szervezetre, kevesebb izom fogyaszt oxigént, így gyakorlatilag mindkét esetben oxigénszint-emelkedésről beszélhetünk.
 
A zenehallgatás gyakorlatilag teljesítményfokozónak tekinthető, amelynek hatása több másodpercig, akár percekig is tarthat. Ezen módszer olyan külső forrást (a zenét) vesz igénybe, amely bárki számára elérhető, nem is káros, így a fair play szabályait nem üti, érvelnek a józan érv szabályai szerint sokan. A kérdés csupán annyi, mikor vétózhatják majd meg a WADA doppingellenes szervezet döntéshozói Phelps győzelmeit tiltólistájuk M1.2-es pontjuk értelmében, amely szerint tilos mesterséges módszerek alkalmazásával növelni az oxigénfelvétel mértékét.