2008. augusztus. 01. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 01. 14:05 Tech

Üzembe állt a legnagyobb brit hullámturbina

Az Atlanti-óceán hullámaiból száz kilowatt villamos energiát termelő turbinát állítottak üzembe a skóciai Islay-szigeten.

A berendezést Jim Mather skót energiaügyi miniszter indította be. Ez az eddigi legnagyobb turbina a szigetországban, amely a hullámok lendületével előállított áramot betáplálja az elektromos hálózatba. A fejlesztő Wavegen óceánparti telepén 20 millió fontos befektetéssel összesen negyvenet építenek a következő másfél évben. A megtermelt 4 megawatt áram 1500 háztartás éves fogyasztását fogja fedezni, és a parttól 350 méterre húzódó turbinasor hullámtörőként is szolgál - áll a BBC hírportálján megjelent beszámolóban.

A Wavegen működteti a világ első kommerciális hullámenergia-erőművét, ugyancsak Islay szigetén. A 2000-ben üzembe állított Limpet teljesítménye 500 kilowatt.

A cég anyavállalata, a Voith Siemens Hydro világszerte 40 ezer vízzel hajtott turbinát telepített már. Az általuk megtermelt évi 300 ezer megawatt a világ vízierőmű termelésének a harmada.

A földfelszín háromnegyedét borító óceánokban bőséges megújuló energiaforrás rejlik. Főként az áramlásokból, az árapály-mozgásokból és a hullámokból lehet kinyerni. A hullámenergia-technológiákat aszerint szokás megkülönböztetni, hogy a parthoz képest hol helyezkedik el az energia-átalakító berendezés. Két fő típus létezik; az egyik a parton beágyazott turbina - ilyenekkel működik a Limpet -, a másik pedig a parttól távolabb, a vízben telepített turbina, amelyet a mélyebb vízben keletkező hullámok hajtanak. Ilyen az a száz kilowatt teljesítményű berendezés is, amelyet Skóciában most rákapcsoltak a hálózatra.

Hirdetés