Érintetlen etruszk sírt fedeztek fel
Érintetlen etruszk sírra bukkantak építkezés közben az olaszországi Perugiában.
A négyszögletű sírkamrában, amely épségben vészelte át az évezredeket, találtak hét urnát színpompás mitológiai jelenetekkel díszítve. A helyiséget egy oszlop osztja kétfelé, s mindkét oldalon egy-egy pad található - olvasható az Archaeologica című régészeti hírportálon.
A hamvakat tartalmazó urnákat a padokon helyezték el. Az előzetes vizsgálatok szerint az urna falán látható írás azt jelenti, hogy a sírkamra az Aneis-család végső nyughelye volt. A leletek között egy bronzágy, valamint edények is szerepelnek.
Az etruszkok hozták létre az első fejlett civilizációt Itália területén. A Kr.e. VI. századra domináns erővé váltak Olaszország középső részén, ám a gallok és szirakúzaiak ismétlődő támadásai miatt szövetségre kényszerültek az épp kialakuló római állammal, amely fokozatosan "elnyelte" az etruszk civilizációt. Annak ellenére, hogy az etruszkok adták a rómaiak első hét királyából az utolsó hármat, köztük a híres Tarquinus Superbus-t is, az egykor volt jelenlétüknek igen kevés emléke maradt fenn. Némely történész szerint a rómaiak tudatosan igyekeztek kiirtani elődeik emlékét, kiknek vidám életfelfogása igencsak különbözött a korai Római Köztársaság merev patriarchális berendezkedésétől.