A VersionTracker Pro a www.versiontracker.
A VersionTracker Pro a www.versiontracker.com programletöltő oldalhoz tartozó alkalmazás, amelynek a segítségével akár automatizálhatjuk is minden számítógépre telepített szoftverünk frissítését. A VersionTracker Pro folyamatosan nyomon követi az új verziók megjelenését, s kérésünkre letölti, és telepíti kedvenc alkalmazásaink legfrissebb változatát.
Windowsra és OS X-re egyaránt elérhető, a windowsos változat annyiban kínál többet, hogy a különböző hardvereinkhez tartozó driverekből is felkutatja az új verziókat, ami sok esetben akár a gép stabilabb működéséhez is vezethet, hiszen az új verziók általában hibajavításokat és teljesítményoptimalizálást jelentenek. A program az OS X-es drivereket nem frissíti, de ott nincs is szükség erre, hiszen az alapelemekhez a rendszer saját Software Update szolgáltatásán amúgy is lejönnek a frissítések.
Ha tehát frissen tartjuk programjainkat, akkor azzal a rendszer optimális működéséhez is hozzájárulhatunk (bár a driverfrissítések telepítése előtt érdemes azért körbenézni fórumokon, vajon a többségnél megbízhatóan működik-e minden az új verzióval).
A VersionTracker Pro persze nemcsak a fő verzióváltásokat figyeli (mondjuk amikor az Office-ból a 2003-as verzió után megjelent a Office 2007-es), hanem az alverziókat is.
Elsősorban ennek van értelme, hiszen ezek tartalmazzák a javításokat, és általában ingyen letölthetők a már meglévő programhoz. Maradva az Office-os példánál: a VersionTracker Pro nekünk például a 11-es (2003-as) verzióról rögtön a 12-es (2007-es) verzióra frissítést ajánlotta, ami nagyon kedves, csak hát ugye a teljesen új változat pénzbe kerül. A Firefox 2 esetében is rögtön a Firefox 3-at ajánlja fel alternatívaként, ami már kevésbé zavaró, hiszen ott az új verzió is ingyen áll rendelkezésre. Az Internet Explorer 7-ről váltás az Internet Explorer 8 bétára, már közel sem biztos, hogy ilyen jó „biznisz” (érdekes módon a béták, vagyis a tesztverziók figyelését az OS X-es változatban kikapcsolhatjuk, a windowsosban viszont nem).
Vaktában frissíteni tehát a VersionTrackerrel sem érdemes, előtte vessünk egy pillantást a javasolt verziószámra is, hiszen ha felültelepítünk egy programot egy teljesen új verzióval, az adott esetben azt is jelentheti, hogy egy próbaverzióval telepítjük felül a korábbi teljes változatunkat. Azt már csak nagyon zárójelben jegyezzük meg, hogy aki konok módon a warez termékekhez ragaszkodik, az egy alverzió frissítésekor is búcsút mondhat a teljes változatnak, ha erre az adott program fejlesztői odafigyelnek. Mindennek ára van...
Ettől függetlenül a VersionTracker Pro nagyon megkönnyíti az új változatok és frissítések nyomon követését, mivel megadott időközönként körbenéz az interneten, jött-e ki újdonság, s ha igen, rögtön szól. Mindent áttekinthető listába gyűjt, s mindenről részletes információkkal is szolgál. Ha valamire szükségünk van, két kattintás és már le is tölthetjük.
Persze nemcsak a telepített programok életét követhetjük vele nyomon, hanem láthatjuk a frissen megjelent (és a http://www.versiontracker.com felkerült) szoftvereket is, és akár kereshetünk is az online adatbázisra, ha valamire szükségünk lenne.
A VersionTracker Pro akkor lenne tökéletes, ha ingyen adnák, de sajnos nem ingyenes. Igaz, nem vészes az ára: Windowson 29, Macen pedig 49 dolláros éves díjat kell fizetnünk érte, ha használni akarjuk. Azt, hogy ez megéri-e, mindenki döntse el maga, az biztos, hogy kényelmessé teszi a szoftverek menedzselését. Azt is megtehetjük, hogy a www.versiontracker.com oldalra látogatunk kedvenc alkalmazásaink frissítéseiért, ami persze macerásabb, de legalább ingyen van.
Mindkét változatból van próbaverzió. A windowsos változatot innen a Mac-est pedig innen tölthetjük le. A próbaverzió persze csak arra jó, hogy a program működését nagyjából felmérjük, letölteni semmit nem enged.
Ha tehát kényelmesen akarunk alkalmazásaink új verziójához jutni, s erre hajlandók vagyunk kicsit áldozni is, a Versiontracker Pro jó szolgálatot tehet.