Tech techline.hu 2008. július. 06. 06:00

Így készíthet multimedia alkalmazást, programozás nélkül

A Neobook egyike a legkönnyebben használható multimédia alkalmazásfejlesztő...

A Neobook egyike a legkönnyebben használható multimédia alkalmazásfejlesztő szoftvereknek Windowson, mégis, talán ez a legjobban kihasználható és bővíthető ilyesfajta alkalmazás, eltekintve persze az Adobe Directortól, amely azonban árában is jócskán felette jár a Neosoftware termékének. Kitűnő választás tanároknak, hogy interaktív prezentációt adjanak a diákok kezébe a különféle tananyagokból, üzletembereknek, hogy látványos cégbemutatót vagy éppen névjegykártya CD-t készíthessenek ügyfeleiknek, vagy bárkinek, aki multimédia alkalmazás elkészítésén töri a fejét, a legkülönbözőbb témákban.

Kezdőktől a haladókig
A programozásban kevésbé járatos vagy az angol nyelvvel hadilábon álló hazai közönség is könnyen kihasználhatja e program lehetőségeit, hiszen létezik belőle honosított változat, amelyben a menüktől a súgóig minden az anyanyelvünkön található meg.

Gyorsan megtanulható a használata

Természetesen nem csak a kezdőknek, az otthoni felhasználóknak készült a Neobook, hiszen a segítségével nagyon komoly multimédiás alkalmazásokat, sőt, akár felhasználói szoftvereket is készíthetünk. Igaz, ez utóbbi esetben nem árt, ha alapvető programozási ismereteink is vannak. (Nem kell ismernünk konkrét nyelvet, de legalább a változók fogalmával és a fájlrendszer alapjaival érdemes tisztában lennünk.)
A programhoz számtalan ingyenes és megvásárolható beépülő modul található az interneten (ezeket a http://www.neosoftware.com/neobook/modules/MainMenu címen összegyűjtve is megtaláljuk), így a DVD-lejátszótól a fájlkezelésen át, egészen a panorámaképek használatáig mindent beépíthetünk neobookos projektünkbe.
Adatbázis-alapú alkalmazásokat is készíthetünk vele, ha letöltjük a fejlesztők oldaláról az ingyenes adatbázis-kezelőt (NeoBookDB) vagy ennek többet tudó, de fizetős Pro verzióját.
Ha ennél is többre vágyunk, SQL alapú bedolgozókat vásárolhatunk a rendszerhez.

A program tudását tetszőlegesen bővíthetjük

Lehetőség van a DirectX kihasználására is a programjainkban, ugyancsak egy beépülő modulnak köszönhetően. Az elkészült projektet pedig nemcsak önállóan futtatható EXE-ként tudjuk elmenteni, hanem képernyőkímélőként vagy webes prezentációként is publikálhatjuk, igaz, ez esetben a Neobook ActiveX vezérlőjét használhatjuk, hogy anyagunk a böngészőben is megjelenjen (egy Flash export jobb lenne, de talán majd a következő verzióban).

Barátságos felület
A Neobook felülete könnyen áttekinthető: az alapértelmezésben bal oldalon lebegő eszközpalettán választhatjuk ki a használni kívánt objektumokat (szövegmező, kép, animáció, videó, webböngésző, időzítő stb.). A kiválasztott objektumot tetszőleges méretben tudjuk elhelyezni kiadványunk aktuális oldalán. Az oldalak között a felület alján található fülecskékkel válthatunk, minden lap külön fület kap (a Directorral ellentétben nem időalapú a szerkesztés, hanem külön oldalakat hozunk létre, de természetesen van lehetőség időzítésekre is). A mesteroldal elemei minden más oldalon is megjeleníthetők egyetlen kattintással. A program bal oldalán helyezkedik el az objektumlista és a stíluspaletta. Az előbbi azt mutatja, hogy az adott oldalon milyen objektumokat használunk, az utóbbin pedig azt látjuk, hogy milyen külső tulajdonságait változtathatjuk meg az éppen kijelölt objektumnak.
Jobb egérgombbal kattintva hívhatjuk elő az adott objektum tulajdonságlapját, ahol további beállítási lehetőségeket találunk (objektumtól függően). Ugyancsak itt írhatjuk be a Műveletek részben azokat az utasításokat, amelyeket a programnak végre kell hajtania valamilyen interaktivitás esetén (például a felhasználó kattint az objektumon, vagy csak fölé viszi a kurzort). Szerencsére nincs szükség arra, hogy bemagoljuk a Neobook – amúgy könnyen elsajátítható – szkript nyelvét, mivel a szkriptszerkesztőben egy Művelet beillesztése gomb is található, ahol kategóriákra osztva elérhető minden művelet és azok rövid leírása is. Még az utasítások felépítésével sem kell törődnünk, hiszen külön ablakban közölhetjük a szükséges adatokat. A program ezek alapján illeszti be a teljes utasítást, a szintaktikai elvárásoknak megfelelő formában.

Még a szkripteket sem kötelező bemagolni

Publikálás
Az elkészült alkotást a Kiadvány/Kiadvány fordítása menüpontban változtathatjuk önállóan futtatható programmá. Az így elkészített bemutató természetesen olyan gépeken is elindul, amelyeken nincs fent a Neobook fejlesztőkörnyezete (értelemszerűen Windows platformon fut a lefordított alkalmazás is, de a Wine használatával a legtöbb esetben rávehető Linuxon vagy OS X-en is a működésre).

A NeoBook könnyen használható, mégis nagyon hatékony fejlesztőeszköz. Az angol és a magyar változat külön telepítőkészlettel jelenik meg, de amúgy a nyelven kívül mindenben egyezik a két verzió. Az egyetlen dolog, ami a fordítás velejárója, hogy a honosított változat a Neosoftware aktuális frissítése után valamivel később frissül csak (elvileg rövid átfutással). A magyar változat aktuális verzióját a hazai forgalmazótól tölthetjük le és a frissítésekhez is itt juthatunk hozzá. Próbaverzióként 30 napig használhatjuk a letöltött alkalmazást (funkcióbeli korlát nincs), a teljes verzió ára 35000 forint.


Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.