Személy szerint némi nosztalgiával léptem be a kívülről eléggé...
Személy szerint némi nosztalgiával léptem be a kívülről eléggé kopott ipari épület-együttesbe, mivel pár évtizeddel ezelőtt itt volt korábbi munkahelyem, a Központi Élelmiszeripari Kutató Intézet. A külsőleg nem sokat változott épületben azonban a legmodernebb technikai eszközökkel felszerelt stúdió fogadott. Ebből a Budafoki úti épületből kerül fel a műholdra a film- és ismeretterjesztő tévécsatornák műsora. Ezek között már HD csatorna is található, így a műszaki berendezések teljes skálája képes a hagyományosnál ötször több adatot tartalmazó műsorok kezelésére.
A HD átállást a videokódolási módszerek (MPEG4) és a műholdas átviteli technikák (DVB-S2) fejlődése tette lehetővé. Sajnos azonban pillanatnyilag még kevés nagy felbontású alapanyag van, de a premierfilmeket már ilyen minőségben szerzik be.
A stúdió minőségű filmek speciális szalagos kazettákon (HDCAM) érkeznek. A kazettákról az adás előkészítés során elkészítik a digitális fájlokat, amelyeket azután merevlemezen, illetve szalagokon őriznek. Az úgynevezett fájlalapú műsorkijátszás lelke a központi tár, ami mindig az éppen műsorra kerülő filmek állományait tartalmazza. Erről kerülnek azután további kódolás után a műholdra az adások.
A filmeket most már két változatban (SD és HD) archiválják, így szükség volt a szalagos háttértár kapacitását megduplázni, azaz 700 terrabájttal megnövelni. Ebből a szalagos archívumból egy héttel az adásba kerülés előtt, teljesen automatikusan másolják vissza a központi tárba a filmeket. A látogatás egyik legérdekesebb helyszíne ez a szalagos archívum volt, ahol egy nagy zárt szerkényben, polcokon sorakoznak a kazetták és egy robot választja ki és tölti be a lejátszó magnóba, azt, amelyikre szükség van. A szalagok biztonsági másolatát egy másik helyszínen, tűzbiztos páncélszekrényben őrzik.
Több európai országba is innen sugározzák az HBO adásait. Ehhez, a nagyfokú automatizálásnak köszönhetően, csupán néhány tucat munkatársa van szükség. Ők általában csak a rendszerek felügyeletét végzik, és ellenőrzik, hogy minden rendben megy-e.
A filmekhez tartozó hangsávok és feliratok külön állományokban vannak, így ugyanazt a videoállományt kell más országok felé sugározni, csak a megfelelő hanggal és szöveggel kell kiegészíteni. Az adások műholdra juttatásához három nagy méretű (3 illetve 4 méteres) antennát használnak.
Természetesen fontos szempont a nagyfokú üzembiztonság, hiszem egy meghibásodásnak esetenként több millió „szemtanúja” van. Ezért a technikai bázis legtöbb berendezése párhuzamosan két példányban működik, és meghibásodás esetén észrevétlenül és automatikusan átkapcsolnak a tartalékra. A helyiségekben automatikus tűzoltó berendezések is helyet kaptak.
Még az áramkimaradásra vagy hosszabb áramszünetre is fel vannak készülve: szünetmentes tápokkal akár fél órán keresztül is folytatni tudják a munkát. Ez idő alatt beindul az udvaron elhelyezett két hatalmas dízel generátor, ezekkel, pedig akár több napos áramszünetet is át tudnak vészelni, s mindezt a nézők számára észrevétlenül.