Óceánba engedik a vízalatti robothalakat
Különleges robothalakat teszteltek a Washingtoni Egyetemen. A Robofish névre keresztelt robotok nemcsak gépuszonyt használnak a víz alatti mozgáshoz, hanem kommunikálni is képesek egymással.
A három prototípus első nagy tesztje sikerrel zárult, adta hírül Kristi Morgansen, az egyetem kutatója: a gépeket úgy programozták, hogy vagy mindhárom egy irányban ússzon, vagy különböző irányokban szóródjanak szét. Ezen két viselkedésminta szolgál a koordinált csoportmozgás alapjául, a beltéri tankokban elért eredményeket követően a kutatók már az óceánba is ki merik engedni a robothalakat.
© University of Washington |
A mozgáskoordinálás mellett a kutatóknak arra is rá kellett jönniük, hogy a robotok miként tudnak információt továbbítani a vízben. Morgansen szerint a jelenleg működő módszer eddig elért legnagyobb adattovábbítási sebessége a másodpercenként 80 bájt. Az adatokat nagyobb távolságra sem lehet küldeni, mivel az túlságosan lemerítheti a robotok elemeit, a jelek pedig szétszóródhatnak, ha bármilyen akadály útjukban áll.
Morgansen szerint a jövőben az óceánjáró robotok rajta együtt követhetnek majd élő vagy élettelen célpontokat a víz alatt, de felderítőként is működhetnek olyan területeken, ahol az emberi ügynököknek jelentős kockázatokkal kellene szembenézniük. A robothalak első óceáni küldetése nyáron kezdődik - ennek során egy távirányítóval működtetett játékcápát kell majd követniük.