2008. május. 21. 15:16 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. május. 21. 15:04 Tech

Anglia is felfigyelt az öngyógyító repülőgépekre

Amerika után Angliában is elindult az öngyógyító műanyagok fejlesztése, írja a Wired. Az epoxigyantával gyógyító mechanizmus többek között növeli a repülési biztonságot és könnyebb légijárművek hozhatóak vele létre, a fejlesztést az angol Engineering and Sciences Research Council kutatócsoportja végzi.


Így olvad a gyanta a sérült felületekbe
 (ultraibolya megvilágításban)
© ESRC
A kutatást vezető Dr. Ian Bond szerint a repülők csak az elméleti jéghegy csúcsát jelentik. Elmondása szerint olyan rendszereket is fejlesztenek, amelyekben a gyógyító ágens nem elkülönített üvegszálakban van, hanem egyfajta csatornában járja be a testet, hasonlóan az élőlények keringetőrendszeréhez. Az ilyen rendszerekben a gyógyító anyagok tetszőlegesen újratölthetőek és kicserélhetőek, így egy testet életciklusa során többször is meg lehet javítani. Az elméletet továbbgondolva akár az épületeket is el lehetne ilyenekkel látni, amelyekben nemcsak a hőmérsékletet lehetne kontrollálni, hanem akár az energiaforrásokat is természetesebben lehetne elosztani.

A bristoli egyetemen fejlesztett rendszer hasonlóan működik az emberi szervezet sebgyógyító folyamatához. Jelenleg olyan mechanizmusról beszélünk, amely epoxigyantával megtöltött csatornákat használ, az anyag sérülésekor a gyanta pontosan odaáramlik és beleszilárdul az adott felületbe, az anyagot eredeti erősségének 80-90 százalékára tornázva vissza. Ennek ideje meglehetősen rövid, körülbelül annyi, amennyi az emberi szervezet számára szükséges, hogy elállítsa egy apró seb vérzését. A megoldással azonban még mindig csak apró sérüléseket lehet orvosolni, olyanokat amelyek szabad szemmel nem feltétlenül láthatóak, de súlyos szerkezeti integritási hibákat eredményezhetnek, ha nem figyelnek fel rájuk időben - így nyilván ez a már meglévő karbantartási rutin mellett alkalmazott metódus lenne csak.

A tervek szerint az epoxigyantás megoldással könnyebb, üzemanyagtakarékosabb és így a környezetet kevésbé szennyező repülőgépeket, kocsikat és űrrepülőket lehetne létrehozni, a kutatók szerint a technológia a piacon körülbelül négy év múlva jelenhetne meg.

Hasonló megoldásokon dolgoztak a University of Illinois kutatói is, akik mikrocsatornás megoldások helyett mikrokapszulás megközelítést alkalmaztak, a sérült anyagot pedig hasonló anyagerősségűre tudták visszaalakítani. Az amerikai kutatók olyan festékanyagok alkalmazását vizionálták, amelyekkel nemcsak autók és repülőgépek felületét lehetne karcolásmentesen tartani, hanem acélépületeket és hidakat is be lehetne borítani, így azok megjavíthatnák saját repedéseiket.
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.