2008. május. 19. 11:20
Bari Máriusz
Utolsó frissítés: 2008. május. 19. 11:56
Tech
Egy mágnessel is megzavarható az emberi beszéd
Mágneses besugárzással megzavarható az emberi beszédközpont, derül ki a brit The Telegraph híradásából. A videóra is rögzített demonstráció során a Daily Telegraph tudományos szerkesztője, Roger Highfield dadog.
A londoni kísérlet során Roger Highfield egy népszerű angol mondókat szaval, miközben Vincent Walsh professzor egy méretes fekete eszközt tart a fejéhez. Ahogy az a mellékelt videón is látható: a nagy intenzitású mágneses impulzushoz jellegzetes hang is tartozik, amelyhez a kísérleti alany hozzáteszi: fejbőrén kaparást, szájában pedig fucsa érzést tapasztalt.
A kísérlet során alkalmazott módszer az úgynevezett koponyán keresztüli mágneses stimuláció (TMS), amelyet először 23 éve demonstráltak Angliában, a Sheffield-i Egyetemen. A TMS jelenleg az egyik olyan agyműködést befolyásoló módszer, amely egyszerű, fájdalommentes és orvosi beavatkozást nem igényel, bár a szakértők felhívják a figyelmet: az arra szenzitívekben epilepsziát is okozhat.
A mágneses stimulációval megcélzott terület az úgynevezett Broca-terület, amely az emberi beszédért, felfogásért, illetve a nyelvi input feldolgozásáért felelős. Ha ezt a régiót pontosan be tudjuk célozni, akkor egy nagy erősségű mágneses lökettel meg lehet akasztani a beszédet, illetve bele is lehet valakit zavarni mondanivalójába. A kísérlet érdekesége, hogy míg Highfield elmondani nem mindig tudta mondókáját, elénekelni el tudta. Az éneklést ugyanis az agy jobb fele vezérlni, nem a kísérlet során stimulált bal agyfélteke. Ezt alátámasztja az az orvosi tapasztalat is, hogy a stroke-ban szenvedő páciensek még akkor is el tudnak énekelni mondatokat, ha elmondani azokat már nem tudnák.