Tech techline.hu 2008. május. 13. 05:30

Látványos Flash animációk készítése, egyszerűen

Két programot mutatunk be az alábbiakban, közülük az egyik rendkívül...

Két programot mutatunk be az alábbiakban, közülük az egyik rendkívül népszerű, és nemcsak a kezdő Flash-bűvészek, hanem az idő szűkében lévő profik között is. A Flashben ugyanis nem mindig könnyű egy-egy látványos effekt létrehozása, ám az embernek nem mindig van kedve és ideje scripteket írni mindenre. Nos, az alábbi programok leveszik ezt a terhet (is) a vállunkról.

Swish Max2
A Swish Max2 méltán népszerű, hiszen számos lépést automatizálhatunk vele egy Flash-es tartalom készítésekor. A felülete nagyon hasonlít az eredeti Flash szoftverére, azonban valamivel áttekinthetőbb annál, így gyorsan elsajátíthatjuk a használatát.
Rengeteg sablont tartalmaz (File/Samples menüpont), amelyek alapján egyszerű próbálgatással is megtanulhatjuk, mi hogyan működik, így kezdőknek is ideális.

Számtalan látványos effektet találunk benne, amelyek alkalmazása az objektumokon - legyen szó képről, szövegről vagy akár vektoros ábráról - gyakorlatilag egyetlen gombnyomással megoldható. Sőt, ahogyan az egy profi Flash-készítőtől elvárható, lehetőségünk van scriptek használatára, így egy komplett, látványos Flash alapú honlapot vagy játékot is elkészíthetünk benne (természetesen a videók és hangok kezelésére is képes). Az objektumokon alkalmazhatunk különböző szűrőket is (ragyogás, árnyék stb.), ráadásul ezek jellemzőit menet közben módosíthatjuk.

A script-szerkesztő egyébként egészen barátságos, és kellő szabadságot ad ahhoz, hogy akár bonyolultabb kódokat is használjunk. Ennek ellenére a kezdők is gyorsan kiigazodnak rajta, hiszen minden utasítás beszúrható menüből, gépelés nélkül, így anélkül rendelhetjük az alap parancsokat (léptetés, lejátszás, leállítás stb.) az objektumokhoz, hogy akár csak egyetlen pillanatra is megérintenénk a billentyűzetet. Hasonlóképpen az objektumok alakjának, helyének változtatása, animálása is pillanatok alatt megoldható, nemcsak a kész effektekkel, hanem az eszköztárban található eszközökkel is.
Találunk egyébként néhány remek előre elkészített komponenst is (gombokat, vezérlőket, videolejátszót, görgethető szövegmezőt stb.). Szóval ezek elkészítésével sincs gondunk, ha nagyon sietünk...
A Swish export lehetőségeire sem lehet panaszunk, az elkészült művet értelemszerűen menthetjük Flash-be (HTML fájllal együtt, tökéletesen testre szabható tömörítési és egyéb beállításokkal, preloader opcióval stb.), vagy akár futtatható EXE fájlba is. De exportálhatunk FLV vagy AVI videót, GIF animációt vagy éppen PNG képsorozatot is animációnkból.

Mindent egybevetve a Swish Max2 animált bannerek és látványos honlapok készítésében szinte tökéletesen képes helyettesíteni az eredeti Adobe Flash környezetet. Persze azért jócskán akadnak korlátai ahhoz képest, de egy látványos honlapot vagy kisebb multimédia prezentációt könnyen „összeüthetünk” benne, ráadásul az ára töredéke az Adobe termékének.

Presto Web FX 2
A Digital Workshop szoftvere nem éppen mai darab, immár két éve van a piacon. Alapját a cég nagyszerű multimédia fejlesztőrendszere, az Opus képezi, gyakorlatilag annak „lebutított”, Flash-orientált változata (viszont míg az Opust folyamatosan fejlesztik, addig a Presto Web FX valamiért visszafogottabb tempóban frissül).
Mindazonáltal az öreg program nem vén program kategóriába tartozik, hiszen ma is remekül elkészíthetünk vele egyegy animált bannert. Kezdőknek ideális, mivel sokkal átláthatóbb az effektek kiválasztása és a különböző utasítások (URL megnyitás, léptetés stb.) objektumokhoz rendelése. Viszont az utasítások és a testreszabhatóság terén jóval kevesebb lehetőséget tartalmaz, mint a Swish Max 2 (de látványos, interaktív bannerek vagy akár menük készítéséhez ez is több mint elegendő).

Az elkészült mozit csak Flash formátumba (6-os verziónak megfelelő) tudjuk exportálni, így ebből a szempontból is kevesebbet nyújt, mint a konkurens Swish. A Presto előnye, mint már említettük, hogy nagyon egyszerűen használható, így kezdőknek is kitűnő választás lehet.

Mindkét szoftverből van próbaverzió, amelyek letölthetők a cikkben található linkekről!


Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.