Jön a fájdalommentes injekció
A fecskendők és tűk helyett mikrotüskéket használ egy ír cég által kifejlesztett módszer, amelyek segítségével olcsóbban és hatékonyabban lehet a betegek szervezetébe juttatni a gyógyszereket.
Mikrotüskék egy hagyományos injekciós tű mellett © Tyndall Institute |
A mikrotüskéket egy szilícium-ostyából hozzák létre, amelyet nátrium-hidroxidba merítenek, kontrollált körülmények között. Ennek eredményeként jönnek létre a nyolcszög-alapú kúpok, amelyek az apró töviseket formázzák meg.
Mikrotüskés tapaszokat már ma is készítenek nagyobb gyógyszercégek, ezek azonban fémből készülnek, s emiatt előállításuk igen drága. A szilícumból készült változat azonban gazdaságosabb, s a tüskék felülete simább is, így nem tép ki darabokat a bőrszövetből. Ez azért is lényeges, mert így a hatóanyagból is több jut a rendeltetési helyére.
Felhasználási módjukat tekintve három lehetőség van: az elsőben a páciens felhelyezi a mikrotüskéket tartalmazó tapaszt a bőrére, így apró lyukak alakulnak ki. Ezután egy második tapasz kerül az előző helyére, amelyet átitattak a gyógyszer hatóanyagával, amely így már be tud szivárogni a bőr alá.
A második lehetőség, hogy maga a tüskés tapasz van impregnálva a gyógyszerrel, amelyet valamilyen feloldódó borítással látnak el. Felhelyezés után a borítás felszívódik, majd a gyógyszer a tüskék közvetítésével jut a bőrbe.
A harmadik, hogy a tüskéket – az injekciós tűkhöz hasonlóan – üregesre formálják, s a gyógyszer a tapasz egy felsőbb rétegéből kerül a véráramba. Bár ez a három módszer közül a legbonyolultabb, azonban a Tyndall már kísérletezik a megvalósításával.