Meggyógyíthatja magát a sérült agy
Német tudósok egy csoportja arra lett figyelmes, hogy találhatóak az agyban olyan sejtek, amelyek sérülés esetén képesek osztódni és átvenni a sérült agysejtek helyét, azaz regenerálják az agyszövetet.
A Proceedings of the National Academies of Science cikke szerint Magdalena Götz és kollégái arra döbbentek rá, hogy az agysérülést követően bizonyos sejtek egy csoportja növekedésnek és osztódásnak indul. Az asztrocitáknak nevezett sejtek gyakorlatilag őssejtforrásként működnek - az agysérülés helyén más sejttípusokká, például idegsejtekké is át tudnak alakulni. A többi agysejt nem rendelkezik ilyen képességgel.
A kutatók egerekben mesterségesen létrehozott agysérülésekben vizsgálták az asztrociták viselkedését. A traumatikus sérüléseket követően a sejtek gyakorlatilag "újraindultak", így kerültek őssejtekhez hasonló állapotba. Míg az alkalmazott módszerek még nagyon nem tökéletesek és csak egerekkel végeztek kísérleteket, a halott vagy sérült agysejtek gyógyítása vagy cseréje hatalmas előrelépés lehet az Alzheimer-kórban szenvedőknek is - mindenesetre kérdéses, az agy öngyógyító képessége mennyire fokozható.