Az alábbi három program segítségével gyakorlatilag minden olyan...
Az alábbi három program segítségével gyakorlatilag minden olyan alkalmazással létrehozhatunk PDF fájlokat, amelyek tudnak nyomtatni. A bemutatott programok ugyanis virtuális nyomtatóként működnek, vagyis ha nyomtatáskor ezeket választjuk a valódi nyomtató helyett (vagy akár annak teljes hiányában), a végeredményt nem papíron, hanem PDF fájlban kapjuk meg. Ezt azután az Acrobat Reader vagy bármilyen más PDF olvasó segítségével megnyithatjuk (OS X alatt a PDF még a rendszer által is támogatott). A továbbküldése is egyszerű, ráadásul a fogadó fél ugyanazt látja, amit mi, ellentétben mondjuk egy Word dokumentummal, amelyet ahány gépen nézünk, annyiféle végeredményt látunk (verziótól, programtól stb. függően). Éppen ezért a PDF remekül használható akkor is, ha nincs otthon nyomtatónk, vagy ahol nyomtatni tudunk, ott esetleg az adott programot kell nélkülöznünk. Ilyenkor kényelmesen elmenthetjük dokumentumunkat PDF formátumban, és azután a másik helyen már csak egy Adobe Readerre lesz szükségünk a nyomtatáshoz (az Adobe Reader pedig teljesen ingyenes). A végeredmény pedig olyan, mintha otthonról nyomtattuk volna.
Ingyenes PDF nyomtatók
A három legjobban használható ingyenes megoldás - mert fizetős még van számtalan - a PDFCreator, a pdf995 és a PrimoPDF talán a legjobbak. Az alap funkciókat tekintve gyakorlatilag teljesen mindegy melyiket választjuk, ha “hétköznapi” PDF nyomtatásra van szükségünk, mindegyik tökéletesen megteszi. A PDFCreator és a PrimoPDF használata talán a kényelmesebb, mivel a pdf995 PDF-be nyomtatáskor egy szponzor ablakot jelenít meg, reklámmal (már persze ha van net kapcsolatunk, ellenkező esetben 10 mp-ig bámulhatunk egy hibaüzenetet, mivel nem tudja honnan letölteni a hirdetést, de aztán persze nyomtat rendesen). A pdf995 a telepítését tekintve is kicsit eltér a másik kettőtől, ugyanis nem egy, hanem két alkalmazást kell telepítenünk. Az egyik a Pdf995 Printer Driver, a másik a Free Converter. Telepítésnél a Free Converterrel kell kezdeni, és után jöhet a többi. Ettől függetlenül remek ingyenes megoldás ez is, ha még a PdfEdit-et is letöltjük hozzá, akár szerkeszteni is tudunk PDF fájlokat (például HTML-be konvertálhatjuk őket).
Ezzel szemben a PDFCreator telepítése viszonylag egyszerű, csak azt kell eldöntenünk, akarunk e hálózati változatot (ekkor hálózati nyomtatóként telepítődik, amelyet a hálózat többi gépe is elérhet). Ezen kívül választhatunk még nyelvet (közöttük a magyart is) és eldönthetjük, hogy szükségünk van-e az Internet Explorerbe és a Firefoxba beépülő PDFCreator toolbarra. Utóbbi egy kereső mező mellett egy PDF ikont tartalmaz, amelyre kattintva az aktuális weboldalt menthetjük el PDF formátumban, illetve extraként még egy pop-up blokkolási gombot is kapunk. A PDFCreator a PS (PostScript) fájlokat is maghoz rendeli, így azokból is egyetlen kattintással varázsolhatunk PDF fájlt.
A PrimoPDF még ennél is egyszerűbben telepíthető, kérdés nélkül felmegy a gépre és kényelmesen elhelyezkedik a nyomtatók között.
Nyomtassunk PDF-et
Pusztán a változatosság kedvéért a nyomtatás kapcsán nézzük visszafelé a programokat. A PrimoPDF esetében a tetszőleges programban a nyomtatás menüpontot választva egyetlen ablakot kapunk, amelyben minden megadhatunk a végleges PDF fájlt illetően. Könnyen kiválaszthatjuk annak minőségét: képernyőre vagy nyomtatásra optimalizált, e-book, esetleg nyomdai előkészítésre szánt. Ha ezek közül egyik sem teszik, akkor saját beállításokkal is dogozhatunk. A Document Properties gombra kattintva TAG-ekkel láthatjuk el a dokumentumot (szerző, cím, téma stb.), a Secutorty gombot választva pedig jelszóval védhetjük le azt, és letilthatjuk a fájl nyomtatását, kommentezését, vagy a benne lévő szövege, képek vágólapra másolását. Az Options gombbal pedig a program egyéb funkcióira lehetünk hatással (felülírjon vagy kiegészítsen létező fájlt stb.). Még annyit kell megadnunk, hogy hova mentse a PDF fájl, és már végeztünk is.
Hasonlóan egyszerű a PDF Creator használata is. Itt a nyomtatáskor megjelenő ablakban rögtön TAG-ekkel láthatjuk el a fájlt, a Beállítások gombra kattintva pedig félelmetes mennyiségű beállítási lehetőséghez juthatunk. Hasonlóan a PrimoPDF-hez, itt is választhatunk minőséget, tömörítést, jelszavas védelmet (40 vagy 128 bites titkosítással), letilthatunk bizonyos funkciókat a dokumentummal kapcsolatba (nyomtatás, másolás vágólapra stb.).
De ide rejtették a fejlesztők a nyelv kiválasztását, és még számos, a programra vonatkozó beállítást is. Az E-mail gombbal levelezésre optimalizálva küldhetjük tovább a PDF fájlt, a Várakozás gombbal pedig a PDFCreator saját Nyomtatósor figyelő alkalmazásába jutunk.
Még mielőtt elfelejtenénk, a PDFCreator a végeredményt nem csak PDF-be, hanem különböző képformátumokba is képes menteni (bár ezek közül többoldalas támogatást csak a PDF, PS és a TIFF esetében kapunk, JPG-t, BMP-t stb. csak egy oldalas dokumentumoknál érdemes használni).
A pdf995 ehhez képest kicsit nyűglődősebb. Először is makróként beül például az Office dokumentumokba, ami nem feltétlenül előny, ha nem szeretünk makrókat használni, bár ez egy mozdulattal letiltható. Másodszor a nyomtatás alatt 10 másodpercig kell bambulnunk egy szponzori hirdetést (cserébe persze ingyen van a program, ha megvesszük, megszabadulhatunk a szponzor reklámjaitól). A nyomtatás beállításait a Windows Nyomtatás dialógusának Tulajdonságok gombjára kattintva, a Speciális részben érhetjük el, erre nincs külön ablak. Se titkosítást, se más funkciót nem érünk el belőle, csak ha a Singnature995 is telepítve van és azt külön elindítjuk. Valójában nem ér annyit, mint amennyit kínlódni kell vele, még akkor is körülményes lenne a használata, ha nem lennének felugráló szponzori ablakok, de így végképp az. Pedig funkciókat tekintve rengeteg extra dolgot rejt a csomag (számtalan export formátum, oldalak forgatása, stb.).
Melyiket válasszuk?
Ha nem akarunk idő előtt megöregedni, a PrimoPDF és a PDFCreator között érdemes dönteni. Utóbbi többet nyújt, tesztreszabhatóbb, előbbit viszont kicsit (tényleg minimálisan) egyszerűbb használni. Próbáljuk ki mindkettőt, mellesleg az sem zavarja őket, ha édes kettesben osztozkodnak a gépen. A PrimoPDF-ből egyébként kereskedelmi változat is van, számos többletfunkcióval. A pdf995-öt tegyük el rosszabb napokra, vagy ha tetszenek a funkciói, vegyük meg, különben megőszülünk a használatától...