Tesztelik a lövöldözős játékokból ismert futurisztikus fegyvert
Az amerikai haditengerészet megkezdte a BAE Systems által gyártott mágneses sínágyú tesztelését. A rendszer a hangsebesség nyolcszorosára gyorsítja fel a lövedékeket, mindenféle robbanóanyag használata nélkül.
Egy korábbi sínágyú tesztje, borzalmas pusztítással © AP |
A kísérleti változat nem tűnik túlzottan fenyegetőnek, leginkább egy reptéri átvilágító készülékre emlékeztet. Azonban teljesítménye igen meggyőző, elektromágnesei segítségével akár a hangsebesség nyolcszorosára is képes felgyorsítani a lövedéket. Korábban már végeztek kísérleteket 8-9 megajoule energiájú sínágyúkkal, azonban problémát okozott a kellő mennyiségű áramfelvétel biztosítása. A 32 megajoule-os változat a jelenlegi legerősebb ilyen fegyver, amit valaha építettek,s haditengerészet Virginia államban található, dahlgreni támaszpontján tovább dolgoznak a 64-megajoule-os verzión.
„Az energia-felvétel problémáját már megoldottuk, a kihívás abban rejlik, hogyan használjuk fel” – magyarázta Dr. Amir Chaboki, a BAE Systems fejlesztési programjának vezetője.
A 64-megajoule-os fegyvert először várhatóan a haditengerészet DDG 100 típusú rombolóira szerelik majd fel, de mint arról korábban a hvg.hu is beszámolt, 2013-ig hadrendbe állhatnak a DDX kódjelű ultramodern hadihajók is, amelyek fegyverzetébe már a tervezés során bekerült a sínágyú.
A legnagyobb problémát jelenleg az jelenti, hogy a fegyver óriási energiája miatt néhány lövés után elmozdulhatnak a helyükről a lövedéket vezető sínek, illetve akár az ágyú csöve is megsérülhet
A 32-MJ LRG rendszer rövidesen tűzkész állapotba kerül, „nagytestvérét” viszont még több mint egy évtizedig fejlesztik majd. A tengerészgyalogság máris érdeklődik a fegyverzet iránt, amellyel akár több mint 350 kilométeres távolságból lehetne zárótüzet zúdítani az ellenségre, ez pedig közel tízszer több mint a hagyományos hajóágyúk hatótávolsága. A sínágyú külön taktikai előnye, hogy a lövedékek szinte hangtalanul és ami még fontosabb, füst és lángok nélkül közelítik meg a célt, csaknem lehetetlenné téve az észlelésüket. Addig azonban rengeteg fejlesztésre és tökéletesítésre lesz szükség.