Ennek ellenére látványosabbnál-látványosabb screensaverek tömege...
Ennek ellenére látványosabbnál-látványosabb screensaverek tömege található a neten, sőt a képernyővédő-gyűjtésnek és készítésnek külön internetes kultúrája van.
A képernyővédő-portálokon rengeteg screensavert találhatunk, a csodaszéptől a meghökkentőn át egészen a mulatságos példányokig. Ki ne ismerné, a „Hey Macarena” című sláger nyomán született „Hey, Macaroni!” nevű képernyővédőt, amiben a monitor tetejéről lepotyogó makarónidarabok adják elő az említett zeneszámot fergeteges tánc kiséretében...
Bármilyen képernyővédőt töltünk is le, egyetlen óriási hibája mindegyiknek lesz: sajnos egyik sem személyes, nem kötődik hozzánk. Nem marad más hátra, saját kezűleg kell elkészítenünk teljesen testre szabott képernyővédőnket, nem kis örömet és meglepetést szerezve ezzel ismerőseinknek, családtagjainknak és persze nem utolsósorban magunknak is. A képernyővédő-készítés nem túl bonyolult feladat, csak a megfelelő szoftverekre lesz szükségünk: összeállításunkban ezekből mutatunk be néhányat, a népszerűbbek közül.
Easy ScreenSaver Studio
http://www.dd2002.com/
Ha még csak most ismerkedünk a képernyővédő-készítéssel, akkor a lehető legjobb amit tehetünk, hogy az Easy Screesaver Studio-val kezdjük a munkát. Ennél a szerkesztőnél könyebben kezelhetőt keresve sem fogunk találni – hab a tortán, hogy magyar nyelvű változata is van, ráadásul minden egyszerű, áttekinthető és drag&drop, a folyamatok varázslókon keresztül zajlanak... ha akarjuk sem tudjuk elrontani életünk első, saját képernyővédőjét !
Az egyszerűség ára, hogy ezzel a szoftverrel nem igazán tudunk különleges dolgokat alkotni. Gyakorlatilag csak arra képes, hogy az általunk megadott fotókból és diavetítés-jellegű screensavert készítsen, majd ezt installálható formátumba exportálja. Egyszerűbb lehetőségek persze rendelkezésünkre állnak – a képeket tudjuk forgatni, tükrözni, nagyítani és kicsinyíteni, sőt ha akarjuk közvetlenül a szkennerről is dolgozhatunk (TWAIN támogatás). A képes sorrendjét szabadon meghatározhatjuk, illetve lehet véletlenszerű is, a képek között pedig egyszerűbb effektusokat alkalmazhatunk: semmi komolyra ne számítsunk, a nyolcvanas évek videki televízióiban (illetve napjaink Budapest Televíziójában) alkalmazott wipe, zoom és hasonló effektek fognak viszaköszönni. A fotókat feliratozhatjuk is, zenei aláfestésnek pedig bármilyen wav, midi, mp3 vagy wma formátumú zene megfelel. A zenei háttér esetében lehetőleg ügyeljünk a fájlméretre, vagy rövid, vagy pedig alacsony bitrátájú darabokat használjunk: senki sem szereti ha a képernyővédő több megabájtosra sikeredik (ráadásul lassú is lesz). A képernyővédőket jelszóval is elláthatjuk ha valami egyszerűbb védelmet is szeretnénk alkalmazni gépünkön.
1st Screensaver Photo
http://www.1stss.com/
Ha úgy érezzük, már minden csínját-bínját kiismertük a fentebb ismertetett (a világ legegyszerűbb screensaver-készítője címre eséllyel pályázó) Easy Screesaver Studio-nak, akor itt az ideje, hogy egy szinttel feljebb lépjünk. A 1st Screensaver remek választás ebben az esetben, mivel bár tudása jóval nagyobb, mégis ugyanazon alapokra épül mint az Easy Screensaver. Itt is előre elkészített képekből és állományokból kell összeállítanunk a képernyővédőt, és a kezelés is hasonló felületen működik. (sajnos enek a szoftvernek még nincs magyar nyelvű verziója). Az eltérés főként abban mutatkozik majd meg, hogy lehetőségeink némileg kibővülnek, kreatívitásunk pedig (majdnem) szabadon szárnyalhat.
A képek JPEG, GIF, EMF, WMF, ICO és BMP formátumúak lehetnek, a hangok pedig MP3, WAV és MIDI. Érdekesség viszont, hogy ezúttal már flash állományokat és PowerPoint fájlokat is importálhatunk. Ha tehát ügyesen kezeljük valamelyik flash-szerkesztőt esetleg a PowerPointot, akkor minden olyan effektust és elképzelést amit magában a kéernyővédő-szerkesztőben nem tudunk megvalósítani könnyedén importálhatunk és használhatunk. Az elkészült képernyővédő ezúttal nem külön installálható formátumban, hanem egy egyszerű EXE fájlként kerül kimentésre. Mélyebbre ásva a funkciókban, több érdekes dolgot is találunk. Készíthetünk pl. olyan képernyővédőt, ami megváltoztatja a windows hátteret (desktop image), vagy esetleg minden nap másikat tölt be. Lehetőségünk van ún. „élő” képernyővédőt készíteni (ez nagy divat manapság): a dolog lényege, hogy a képeket nem tárolja el a program, hanem az internetről tölti le, így a tartalom mindig változhat, aktuális maradhat. A szoftver professzionális verziója (Professional Plus Edition) még többre képes: saját installáló rutint készíthetünk (saját logóval az telepítés alatt), linkeket helyezhetünk el a képernyővédőben, sőt komplett flash-rajzfilmeket importálhatunk.
Tipp: A képernyővédő fájlok kiterjesztése .scr, ami azt sugallja, hogy nem egy szabvány fájlról van szó. Gyakrolatilag azonban az scr és az exe fájlok felépítése teljesen ugyanaz, ha akarjuk át is írhatjuk a kiterjesztést .exe-re: a képernyővédő ekkor is és indul, de csak ha olyan parancs-sor argumentummal hívnánk, amilyennel a Windows kezeli. (pl. kepernyovedo.exe /s). A Windows képernyővédőit a windows/system32 könyvtárban találjuk meg. A mindennapi munka során ha az asztalon jobb egérrel klikkelünk, akkor a tulajdonságok/képernyőkímélők ablakban találhatjuk meg, indíthatjuk el és konfigurálhatjuk képernyővédőinket.
Acme Photo ScreenSaver Maker 1.6
http://www.acme-photo-screensaver-maker.com/
Minden felnőtt és gyerek tudja, hogy a „Acme” az a cég, ami a rajzfilmekben található szerkezeteket gyártja (dongoljunk csak a prérifarkas cuccaira... vagy a Tom&Jerryre). Hogy annak idején a Hanna/Barbera rajzfilmmogul-páros miért találta ki ezt a nevet azt nem tudni, mindenesetre a számítástechnikában is megjelent. Az Acme ScreeSaverMaker ugyanolyan trükkös, érdekes és izgalmas mint a rajzilmek elképzelhetetlen felszerelései.
Ez a szoftver csak és kizárólag arra készült, hogy képeinkből, fotóinkból képernyővédőt készítsünk – más jellegű dolgokat nem fogunk tudni készíteni vele. A készítők tehát nem estek a „sokat markol, keveset fog” hibába – bár a program csak egyetlen produktumot képes előállítani, annyi funkciót és finomítást zsúfoltak bele öröm dolgozni vele. A funkciók gazdagsága persze megköveteli, hogy egy kicsit már haladó szinten legyünk a témával kapcsolatban. A támogatott képformátumok: Bmp, Jpg, Gif, Png, Pcd, Pcx, Psd, Tga és Tif, hangok esetében pedig Mp3, Wma, Wav és Midi. A képeket ebben a szoftverben is, a már ismert módon helyezkedhejtük, időzíthetjük és feliratozhatjuk. Ebben eddig nincs is semmi különleges – az igazán jó dolgok az extra funkciók igénybevételénél derülnek ki. Egyrészt itt már több zenét is használhatunk, ráadásul ha akarjuk akkor véletlenszerű (random) sorrendben, jelentősen növelve ezzel az audio-élményt is. A képek közötti áttűnésekhez kilencven darab (!) effektust találunk, ráadásul igazán jó és látványos effekteket. A szövegeket és kiírásokat a végletekig variálhatjuk, nem csak a képekhez tartozó magyarázatokat (ami persze bármilyen nagyságú, színű lehet), hanem akár naponta, véletlenszerűen változó idézeteket vagy jókivánságokat is varázsolhatunk. A szövegekhez a televíziókban is használatos ún. headline effekteket rendelhetünk, ezekből a látványelemekből több mint húsz variációt találunk. Az elkészült művet könnyen és automatikusan installálható formátumban menthetjük, sőt közvetlenül a szerkesztőből a weben is pulbikálhatjuk. A haladó felhasználók a képernyővédő-hátté kombináviókkal és a különböző fotó-maszkokkal is kisérletezhetnek. A Acme szerkesztője igazi profi darab !
Komolyabbra vágyunk?
Mint minden szoftverfejlesztés esetében, a képernyővédő-készítésre is vonatkozik az aranyszabály: ha igazán eredetit és igényeset akarunk alkotni, akkor kénytelenek leszünk lemondani az egyszerűbb szoftverekről (és ezzel együtt a pár perces fejlesztési időről), és valamilyen komolyabb eszközhöz kell nyúlnunk. Kifejezetten screensaver-fejlesztő szoftver nem létezik (hiszen a képernyővédő nem igazi alkalmazás, inkább csak amolyan „bónusz”), a legtöbb multimédia fejlesztő azonban rendlekezik azzal a képességgel, hogy SCR formátumba exportáljon – az SCR formátum pedig nem más, mint a windows rendszerek által használt screensaver.
Ennek a megközlitésnek nagy előnye, hogy fantáziánknak semmi sem szabhat határt – amire a fejlesztőkörnyezet képes, abből mindent felhasználhatunk képernyővédőnkön belül, zenét, filmet, interaktív elemeket vagy rajzfilmeket készíthetünk. A célnak tehát bármilyen komolyabb multimédia-fejlesztő megfelel, sőt ha valamelyik flash környezetet választjuk (MX, Swish, stb.) akkor flash-animációinkat is elmenthetjük képernyővédő formátumban.
Képernyővédők a neten:
- A népszerű makarónis képernyővédőn kívül még rengeteg, hasonlóan mókás és érdekes screensavert tölthetünk le a fejlesztők honlapjáról: http://www.risoftsystems.com/
- Óriási kollekció ABC index szerint, előnézeti képekkel. Sajnos nem mindegyik link működik, a mennyiség azonban kárpótol mindenért. http://freestuff.tierranet.com/dlpages/
- Valószínűleg a világ legnépszerűbb képernyővédői, a mindenféle akváriumok, édes- és sósvízi halakkal, korallokkal és egyebekkel. A fejlesztők oldaláról több verzót is letölthetünk, ráadásként pedig van egy nagyon hangulatos darab, ami egy elég élethű, működő kandallót varázsol a monitorra, még a tűz ropogását is hallani. http://www.geliosoft.com
- A legprofibb megoldás az akváriumos verziók közül: http://www.dreamaquarium.com/
- A MAC felhasználók se maradjanak akvárium nélkül: http://www.serenescreen.com/product/maquarium25x/index.php
- Az egyik Mátrixos variáció a sok közül. http://www.digimindsoft.com/matrixworld3d.htm
- A legjobbak: http://www.aaascreensavers.com/
- Folyamatosan bővülő gyűjtemények, saját észítési képernyővédőinket is publikálhatjuk itt. http://www.screensavers.com/