2007. november. 14. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 14. 11:26 Tech

Szaglás nélkül félelem sincs, mondják a japán kutatók

A félelem a szaglással függ össze, tehát könnyen megszüntethető, ha kikapcsolnak bizonyos receptorokat az agyban: vagyis az egerek akkor is cincoghatnak, ha otthon van a macska - mutatták ki japán kutatók.

A Tokiói Egyetem kutatói eltávolították a korábban beazonosított receptorokat a kísérleti egerek agyából, s az eredmény: félelmet nem ismerő rágcsálók, amelyek szaglásszák, cirógatják a macskát, és édesdeden játszanak vele.

A macskát persze bőségesen megetették, mielőtt a műtött egereket a közelébe engedték.

A szakemberek már régóta sejtették, hogy a félelem a szaglással áll összefüggésben az állatoknál, ám ez az első kísérlet, amely konkrét bizonyítékkal szolgált.

A japán kutatók kétféle műtétet hajtottak végre az egereken: vagy a szagjelet értelmező receptorokat, vagy magukat a szaglási receptorokat távolították el. Az előbbi csoport érezte a szagot, de nem tudta, mire vélje, és kíváncsian nézegetett körbe, nem érezte a veszélyt. Az utóbbi csoport rendkívül nehezen érezte csak meg a szagot, ám akkor hirtelen megdermedt, és holtnak tettette magát.

Az egereknek mintegy ezer szaglási receptoruk van, míg az emberi szervezet 400 működő és 800 nem működő ilyen receptorral bír - mutattak rá a japán kutatók, ezzel is érzékeltetve, hogy az emberek szaglóképessége jóval rosszabb az állatokénál.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?