Huszonötször gyorsabban fejthetnek meg jelszavakat
Szabadalmat nyújtott be az amerikai ElcomSoft egy olyan módszerre, amellyel akár huszonötször gyorsabban is vissza lehet fejteni jelszavakat. A titok nyitja a számítógépek grafikus kártyájában rejlik, amit normális esetben csak háromdimenziós játékok használnak ki.
A hackerek és kódfejtők által jól ismert ún. brute force módszert alkalmazva a kódtörő program az összes lehetséges jelszóval próbát tesz, hátha valamelyik működik - míg ez a megoldás biztos sikert hoz, rengeteg időt is igényel. Ha ilyen "nyers erővel" akarja valaki feltörni a Windows nyolckarakteres jelszavát (amelyben kisbetűk, nagybetűk és alfanumerikus karakterek is szerepelhetnek), annak 55 trillió jelszót kell átvizsgálnia. Manapság egy kétprocesszoros PC másodpercenként 10 millió jelszó érvényességét képes ellenőrizni, így ez 55 trillió jelszó esetén körülbelül két hónapos találgatási időt jelent legrosszabb esetben. Az ElcomSoft megoldása ugyanezt 3-5 napra csökkentené.
A technikai bravúrt a videokártyák és a rajtuk található chipek folyamatos fejlődése mellett még a grafikus kártyák világvezető gyártója, az NVIDIA is segítette. A cég 2007 februárjában tette nyilvánossá a szoftverfejlesztők számára azt a CUDA fantázianevű programcsomagot, amivel közvetlenül programozni lehet a videókártyák processzorát.
Az ElcomSoft tesztjei szerint egy mindennapos, 150 dolláros videókártya húszszor gyorsabbá teszi a kódtörést, az pedig, hogy egy fejlettebb PC akár már négy különböző grafikus kártyát is képes kezelni, egészen erős jövőt biztosít a kódtörők számára.