A súgó, súgás, azaz a súgni ige akkor használatos, ha az illető nem tud...
A súgó, súgás, azaz a súgni ige akkor használatos, ha az illető nem tud valamit; ezért van súgó a színházban, ezért súgunk dolgozat közben, stb... Ha viszont kapunk egy új szoftvert és meg akarjuk tanulni annak használatát, akkor nem súgásra, hanem oktatásra, másnéven segítségre van szükségünk. Hogy akkor miért „súgó” és nem „segítő”? Nos ezt senki sem tudja...
A help azonban „súgónak” lett fordítva, és valószínűleg így is marad, szóval ezt a problémát lezártnak tekinthetjük és a tárgyra térünk. Kiváncsiak voltunk, hogyan készül a súgó - kipróbáltuk a help-készítés standard-nak számító alkalmazását.
A FastHelp (azaz a gyors-súgó:) egy olyan segédprogram, minek segítségével help-fájlokat, azaz különféle súgókat készíthetünk. Ez elkészült produktum végül a windows hagyományos help formátumában kerül kimetnésre, annak minden szolgálatásával és előnyével, úgymint index, keresés és persze a bal oldali, mindenki által ismert navigáviós menü (a pici lila könyvecskékkel...) A fájlforma lehet HLP vagy CHM – ez a kettő a legelterjedtebb, önnállóan is futtatható súgófájl-formátum a Windows rendszereken. Az elkészült súgófájlokat könnyedén integrálhatjuk szoftvereinkbe, maga az elkészítás pedig biztos, hogy nem fog gondot okozni, a FastHelp ugyanis nagyon egyszerű, áttekinthető – gyakorlatilag öröm vele dolgozni. Nincs más dolgunk mint megadni a témaköröket (topic), feltölteni tartalommal és képekkel (animációkat is használhatunk!) és készen is vagyunk. Az szójegyzéket, keresést és minden egyebet automatikusan elvégez a szoftver. Persze ha nem elégszünk meg a hagyományos (kicsit talán spártai) help-fájlokkal, akkor készíthetünk nagyon látványos, animált, speciális ablakokat és funkciókat tartalmazó súgót is – ehhez minden funkciót megtalálunk a FastHelp-ben. Ezen a szinten persze már elkél egy kis gyakorlás, dehát egy súgó készítő szoftvernek is van súgója (naná!), ráadásul nem is akármilyen: jelen esetben nagyon részletes, már-már tankönyv jellegű. Pár óra olvasgatás és ismerkedés után gyakorlatilag bármilyen formátumú, színű-szagú súgófájlt létre tudunk hozni. Érdekesség, hogy a súgóba integrált képek nem csak illusztrációnak használhatók, hanem ún. hotspot-okat is meghatározhatunk: a kép ezáltal „klikkelhető” és interaktív lesz – ez a funkció pl. egy szoftver kezelőfelületének bemutatásához ideális. HTML formátumú súgót is készíthetünk, ennek az az előnye, hogy platformfüggetlen, így pl. egy Linuxos vagy MacOS szoftver helpjét is elkészíthetjük. A Fasthelp tehát könnyen kezelhető, a súgókészítés terén mégis egyedülálóan professzionális: olyannyira, hogy pl. a NASA, a 3M, a General Motors és a BBC (és mindenki más) is FastHelp-ben készíti a súgófájlokat. A szoftver ingyenes.