Ha azt nézzük, mi fog hiányozni a PS3 olcsóbb változatából, nem fogunk...
Ha azt nézzük, mi fog hiányozni a PS3 olcsóbb változatából, nem fogunk igazán kétségbeesni, különösen annak tudatában nem, hogy egypár extra eltávolításával párhuzamosan az árnak is majdnem az egyharmadát lefaragták. Nézzük, mivel csúfolódhat a szomszéd gyerek, akinek az eredeti változatot vették a szülei, majd nézzük meg, mivel vághatunk vissza neki.
Az olcsó PS3-nak csak feleannyi USB-portja van! Mivel alapból négyről van szó, nem olyan kibírhatatlan ez a változás.
Viszlát multicard olvasó! Az eredeti PS3-ban egy szinte minden kártya olvasására képes interfész is található, nyilvánvalóan a készülék multimédia-center felhasználását erősítendő. Az olcsóbb gépet választók ennek búcsút inthetnek.
PS2 kompatibilitás, agyő! Erről a képességről egy külön chip gondoskodott, ezt szépen kivették a gépből, úgyhogy a PS2 fanok szomorkodhatnak (de nekik úgyis van PS2-jük, nem?)
40 GB-os lesz a merevlemez. Ez épp a fele annak, mint, amekkorát a drágább PS3 kapott – de tegyük a szívünkre a kezünket: ez azért igazán nem kevés!
Az első két probléma filléres kiegészítőkkel orvosolható (portreplikátor, kártyaolvasó), és valójában a Sony is ezzel érvel döntése mellett. A visszafelé kompatibilitás csak annak lehet zavaró, aki szereti néha elővenni régi kedves játékait, de mivel a PS2-öket ma már nem éri meg eladni, annyira lement az áruk, így inkább érdemes elcsomagolni az öreg konzolt, és ha nosztalgiázni támad kedvünk, akkor csak elő kell vennünk. Az persze tény, hogy egyelőre még nincs túl sok játék a PS3-ra, de azért folyamatosan jelennek meg az újabbak és újabbak, és ha valaki nem csupán dísznek vette a dobozt, akkor biztosan ezekkel játszik majd, hiszen ezek képesek kihasználni a vasban rejlő lehetőségeket. A 40 GB-os winchestert is bővíthetjük az USB porton keresztül, igaz, ez már nem annyira olcsó mulatság, de akkor viszont mindenkinek felvághatunk, hogy nekünk 500 GB-os PS3-unk van.
Csúcstechnológia
A PS3 igazi vonzereje eddig is a vas volt, és az is maradt. Egész pontosan a Blu-ray lejátszó és a Cell processzorra épülő hardverstruktúra ígér sokat. A Blu-ray – hacsak nem megy tönkre a Sony, amira igazán nincs sok esély – szépen meg fog élni a HD-DVD mellett, és kézen fogva vezetnek át minket a HD-mozizás szép új világába. Tehát a PS3-unkhoz (ami, mint említettük, 110 ezer forintba kerül) kapunk egy Blu-ray lejátszót - ha ezt külön akarnánk megvásárolni, ugyancsak ennyit kéne leperkálnunk érte.
A munkaigényes feladatokra kihegyezett Cell processzor a PS3 másik nagy ígérete. Az IBM, Toshiba és a Sony által közösen kifejlesztett proci nyolcmagos, és egészen máshogy működik, mint egy asztali gépbe szánt CPU. Elvileg lényegesen jobban kiszolgálja a játékokat, legalábbis ha a programozók veszik a fáradságot, és megismerkednek az új struktúrával, mert a Cellre egészen más programot írni, mint mondjuk egy Core2 Duóra. Az XBox ebből a szempontból jobban áll, mivel a processzorát jobban ismerik a szoftverfejlesztők.
A Cellben hatalmas kiaknázatlan erőforrások vannak, és ahogyan a PC-s processzorok (vagy inkább a GPU-k) fejlődésének köszönhetően egyre szebbé váltak a játékok, a legjobb forgatókönyv szerint ugyanilyen előrelépést tudna a PS3 is produkálni, ha a fejlesztők megtanulnák kihajtani a Cellből azt, ami benne van. A rosszabbik változat esetén viszont kiderülhet, hogy nem is olyan jó ez a Cell, és inkább PC-t kellett volna venni…