Tech techline.hu 2007. szeptember. 25. 05:00

Így védekezz a zombi gépek ellen!

Nemcsak a frissen telepített Windows lehet fürge – feltéve, hogy betartunk...

Nemcsak a frissen telepített Windows lehet fürge – feltéve, hogy betartunk néhány fontos szabályt, amelyek segítenek megelőzni, hogy vírusok, spyware és adware programok lepjék el a számítógépünket. Lépnünk nekünk kell, mert a hiányosságokért végső soron mindig csak magunkat okolhatjuk. Lássuk, mire érdemes odafigyelni, melyek a zombimentesítés aranyszabályai.

Ha otthon több géppel is internetezünk, használjunk routert!

Az első és legfontosabb az operációs rendszer karbantartása. Sajnos a Windows egyik verziójáról sem lehet elmondani, hogy hibátlan, időnként napvilágra kerülnek – néha apróbb, néha jelentősebb – hibák, amelyeket ki kell javítanunk. A Windows biztonsági frissítései letölthetők és telepíthetők egyenként is, ám kényelmesebb megoldás a beépített Windows Update (az XP esetében Automatikus frissítések) használata, amely időről időre ellenőrzi, letölti, majd telepíti a patcheket – s ehhez a felhasználónak semmit sem kell tennie. 

Tartsuk a rendszert mindig a lehető legfrissebb állapotban!

A biztonsági réseket – többek között – a vírusok használhatják ki. A kártevők „klasszikus” típusai ellen a korszerű vírusirtók hatékony védelmet kínálnak, éppen ezért létfontosságú egy antivírus program telepítése, valamint a szoftver vírusadatbázisának rendszeres frissítése. Az ingyenes változatban is létező AVG mellett ajánljuk a NOD32-t – e két program a leghatékonyabbak közé tartozik, ugyanakkor – és bizony ez sem elhanyagolandó - az átlagosnál csekélyebb erőforrással is beérik.

Frissítsük a vírusirtó adatbázisát, ha hatékony védelmet szeretnénk!

Ha sokat internetezünk, és rendszeresen töltünk le programokat is, nemcsak a vírusokkal, hanem a kémprogramokkal és kéretlen reklámprogramokkal (spyware és adware) is meggyűlhet a bajunk. Ezek a szoftverek a legveszélyesebbek a sebességcsökkenés szempontjából, ha ugyanis elég sok gyűlik össze belőlük, akár a teljes CPU időt lefoglalhatják. A legalaposabb védelmet itt is a célprogramoktól várhatjuk, amelyeket érdemes legalább hetente lefuttatni. Az Adaware 2007 Free és a Spybot Search & Destroy ingyenes programok, és ketten együtt a fertőzések 99,9%-át képesek megtalálni és elpusztítani.


Internetezéshez mindig használjunk tűzfalat is. A hardveres tűzfal, azaz router telepítése mindenképpen ajánlott, ha egy lakásban több számítógép is van. Egy géppel, vagy a router kiegészítéseként szoftveres megoldást is választhatunk (például a ZoneAlarm Firewallt), amely ugyan igényel némi CPU kapacitást, cserébe azonban a kimenő adatforgalmat is az ellenőrzésünk alá vonhatjuk: csak azok a programok férhetnek hozzá ugyanis az internethez, amelyeknek külön engedélyt adunk.

A vírusírtó, a spyware- és adware-eltávolító programok, valamint a tűzfalak komplett csomagban is fellehetők a neten (pl. a ZoneAlarm vagy a Symantec kínálatában). Ezek elsősorban a kényelmesebb felhasználók számára ajánlottak, mert az összteljesítmény az összeválogatott programok együttes teljesítményénél gyengébb.

Galibát nemcsak a kéretlen programok okozhatnak, hanem mi magunk is – például azzal, ha sok apró szoftver próbálgatunk ki, majd távolítunk el gépünkről. A legfőbb gond azzal van, hogy az alkalmazások átláthatatlan módon átírják a Rendszerleíró adatbázist (a Registry-t), illetve, hogy a legkülönfélébb helyen változtatják meg az operációs rendszer beállításait, viselkedését. Eltávolításukkor gyakori, hogy egy-egy bejegyzés vagy fájl véletlenül bent ragad a rendszerben, vagyis nem a telepítés előtti állapotot kapjuk vissza. Az ilyen „selejt” eltávolítására ajánljuk az EasyCleaner programot, amely ingyenes, de ami még fontosabb: hatékonyan, biztonságosan és gyorsan takarít.

A programok próbálgatásáról persze nem kell lemondani, de jobb, ha egy másik gépen, izolált környezetben tesszük mindezt, ahol az eredeti rendszernek nem eshet baja. Ehhez nem is kell fizikailag még egy gép, ha van legalább 1 GB memóriánk, használhatunk virtuális PC-t is. A VirtualBox ingyenes, a VMWare vagy a Parallels fizetős változatban biztosítja ezt a környezetet, amely nemcsak programok, hanem más operációs rendszerek kipróbálására is kiválóan alkalmas.

Virtuális PC-vel veszélytelen a programok és az operációs rendszerek próbálgatása

A Vista sok egyéb mellett az Asztalra is hozott egy új elemet, az Oldalsávot. Ez alapesetben a képernyő jobb oldalán jelenik meg, s mindenféle minialkalmazást pakolhatunk rá: jegyzettömböt, naptárt, időjárás-előrejelzőt, médialejátszót, erőforrás-kijelzőt stb. A több száz programocskából nehéz kiválasztani a legjobbakat, és sokan abba a hibába esnek, hogy túl sok gadgetet pakolnak ki. Ezzel az a baj, hogy mivel a gadget is program, van erőforrás-igénye; ha nem vigyázunk, a telepakolt oldalsávval akár a folyamatos 5-10%-os CPU terhelést is elérhetjük.

Könnyen megeshet, hogy a fenti intézkedések ellenére a számítógépünk mégis túlságosan lelassul, főleg, ha nem gondoskodunk a telepítés után azonnal a védelemről. Ha a helyzet válságos, nem ússzuk meg újratelepítés nélkül, ám ez előtt még érdemes egy próbát tenni a rendszer-visszaállítóval is – feltéve, hogy be volt kapcsolva –, s megpróbálni a gépet egy olyan állapotra visszaállítani, amikor még biztosan működött.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.