Az Intel is beszáll a 100 dolláros laptop projektbe
A világ legnagyobb chipgyártója előzetes elképzeléseivel radikálisan szembefordulva beszáll a 100 dolláros laptop projektként elhíresült kezdeményezésbe a One Laptop Per Child alapítványt alkotó további 10 cég mellé.
Idén májusban az OLPC alapítója Nicholas Negroponte úgy nyilatkozott, hogy a chipgyártó-óriás szégyellhetné magát, amiért igyekszik az alapítvány céljait aláásni. Akkor azzal vádolta az Intelt, hogy az a gyártási költségeknél is olcsóbban árusítja filléres „Classmate PC” modelljét, csak hogy ellehetetlenítse alapítványt a fejlődő világ piacain.
A kurblival termelhető a működéshez szükséges áram |
Nicholas Negroponte a minden gyereknek laptopot ígérő elképzelés atyja szerint, az Intel csatlakozásával a lehető legtöbb fiatalhoz fogják tudni eljuttatni az informatikai eszközöket.
Az Intel csatlakozásával 11-re bővül az alapítványban részt vállaló partnercégek száma, melyek köz ott van a Google és a Red Hat is. Külön érdekesség, hogy a kezdeményezésbe már előzőleg belépett az Intel legnagyobb konkurense az AMD, mely a 100 dolláros noteszgépek processzorát szállítja. Ráadásul nincs tervbe véve, hogy a XO laptopokat Intel lapkával szereljéjk fel.
Swope is hangsúlyozza: az hogy milyen elemekből tevődik össze a 100 dolláros gép, az alapítvány vezetőségének döntésén múlik, ebbe beleszólásunk nincs. Ennek ellenére az OLPC vezetői a jövőben elképzelhetőnek tartják, hogy az Intel is szállítson gépeikbe hardvereket.
Water Bender az OLPC szoftverfejlesztéseiért felelős vezetője a BBC-nek nyilatkozva hozzátette, a jövőben különböző konfigurációjú készülékekkel terveznek előrukkolni, az igények figyelembevételével. Külön kiemeli azonban, hogy a különböző gépek közt az operációs rendszerek mindenképp átjárhatóak kell, hogy maradjanak, így egy az XO-ra fejlesztett szoftver a Classmateen is fusson s fordítva.
A százdolláros gépek ára jelenti jelenleg a legnagyobb gondot, mert a XO előállítása darabonként 176 dollárba, míg az Intel Classmate-je 200 dollárba kerül, míg a cél, hogy a fejlődő országok kormányai 100 dollárért vehessék meg azokat. A OLPC vezetői abban bíznak, hogy a valódi tömeggyártás nyomán a kitűzött cél könnyen elérhető, mely elképzelést az Intel is osztja.