2007. július. 13. 10:30 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 13. 10:22 Tech

A világ legrégibb lándzsáiból nyílik kiállítás

Novembertől első ízben lehet külön kiállításon megtekinteni a világhírű schöningeni lándzsákat. Régészek 1992-ben bukkantak rá az első 400 ezer éves vadászfegyverekre egy külszíni lignitbányában az alsó-szászországi Schöningennél.

A tudományos szenzációként értékelt leletek, a világ legrégibb lándzsái bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az ősemberek közösségben vadásztak és eközben képesek voltak kommunikálni egymással.

Korábban a kutatók döghúsevőnek tartották a homo erectust, amely szerintük nem rendelkezett különösebb szellemi képességekkel. "A leletek megváltoztatták az emberré válásról alkotott képünket" - jelentette ki a Lutz Stratmann alsó-szászországi kulturális miniszter.

Az alsó-szászországi Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal, amely a még folyamatban lévő ásatásokért felelős, előzetes ízelítőt adott a novemberben megnyíló kiállításból. November 24-től a braunschweigi Tartományi Múzeumban három hónapon át megtekinthető a "A schöningeni lándzsák. Ember és vadászat 400 ezer évvel ezelőtt" elnevezésű kiállítás, amely azután jövő tavasszal Hannoverbe vándorol.

Az igényes, multimédiás kiállítás megrendezését 600 ezer euróval támogatta a tartomány. Középpontjában a négy legjobb állapotban fennmarad lándzsa áll. Ezek az egyenként 2 méter 30 centiméter hosszú vadászfegyverek struktúrájukat tekintve nem különböznek lényegesen a mai atlétikában használt könnyű gerelyektől. A kiállítás célja kőkorszakbeli időutazásra vinni a látogatókat, miközben azok kereshetik a választ arra a kérdésre, hogy "ki is volt a homo erectus"?

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.