2007. július. 06. 14:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 06. 14:35 Tech

Mégsem a Nílus a világ leghosszabb folyója

A legújabb mérések szerint az Amazonas a világ leghosszabb folyója. Eddig a Nílust tartották annak, de bebizonyosodott, hogy míg ez utóbbi "csak" 6.695 km, addig az Amazonas 6.850 km hosszú - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

Francisco de Orellana Trujillo spanyol kutató volt az első, aki a 16. században megpróbálta végigjárni a folyót, de expedícióját harcos nők támadták meg. Ezért kapta a folyó brazíliai szakaszán az Amazonas nevet, amely visszautal a görög mitológiára. Annak az öt országnak a lakói, amelyen keresztül folyik, más-más néven ismerik: Lloqueta, Apurimac, Ena, Tambo, Ucayali, Maranon, Solimoes - mind az általunk csak Amazonasnak ismert folyam helyi neve.

Annak, hogy az Amazonas sokáig csak a világ második leghosszabb folyójának számított, az volt az oka, hogy a kutatók nem tudtak eljutni a forrásáig. Először két brazil felfedezőnek, Paula Salhanának és Roberto Wernecknek sikerült ez 1994-ben, de nekik is 13 évet kellett várniuk, míg összeállt egy tudományos expedíció, amely megerősítette felfedezésüket.

Az expedícióban részt vett a brazil földrajzi és statisztikai intézet, valamint a nemzeti űrkutatási központ. A kutatók 14 napig követték a folyót járatlan utakon, zord éghajlati körülmények mellet, míg ők is azonosítani tudták a forrást a perui Andok déli részében, 5600 méter magasban a Mismi hegyen. A hegy gleccseréből táplálkozó Apacheta érből ered a hatalmas folyó.

Az expedíció munkájának eredményeit, amelyekhez műholdas felvételek is hozzájárultak, ismertetik a tudományos világgal, és ezután már csak a térképek kiigazítása következik.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.