A pulzusunkat is figyeli az intelligens szövet
Az amerikai különleges alakulatok a jövőben olyan „okos” anyagokból készült ruhákat viselhetnek, melyek figyelik, hogyan viselkednek a katonák az összecsapások közben.
A különleges anyag információt gyűjt a szívverésről, a testhőmérsékletről, a testtartásról, és az ember mozgásának aktivitásáról. Az anyagot az új-zélandi Zephyr cég fejlesztette ki, és a hannoveri Cebit technológiai kiállításon mutatta be. Egy másik felhasználási területe a versenysportoknál lehet a textíliának, mely így állandóan ellenőrizheti a sportoló aktuális terhelését és teljesítményét - írja a BBC.
A Cebiten két találmányáról rántotta le a Zephyr a leplet, egyrészt a bio-hámjáról, másrészt a szenzorokkal szerelt talpbetét.
A Zephyr üzletfejlesztésért felelős igazgatója Steven Small szerint, az eszközök gyógyászati, védelmi és egészségvédelmi alkalmazása egyaránt várható. Eddig az amerikai különleges erőkkel kötöttek szerződést, melynek révén a tisztek ellenőrizhetik, milyen fizikai kondícióban vannak harcosaik.
Small szerint, a Zephyr pusztán az eddig csak laboratóriumi körülmények közt használt eszközöknek készítette el, a mindennapi élet során, a gyakorlatban is alkalmazható változatát. „Ezek a termékek ma még csak a laboratóriumokban használatosak, de a jövőben az orvos egyszerűen odaadja a megfelelő szenzorokkal ellátott viseletet, s egy hét múlva, amikor visszavisszük, lehívja az eszköz által rögzített adatokat. Ezek alapján pedig a maiaknál sokkal pontosabb diagnózisokat állíthat fel.
A cég tervei szerint a bio-hám akár a gyógyszerteszteléseknél is nagy hasznot hozhat, hiszen folyamatos ellenőrzés alatt tarthatja a kísérletekben résztvevő pácienseket. A felvett adatok egyszerűen, egy a közelben lévő laptopra menthetőek le vezeték nélküli kapcsolaton keresztül.
A versenysport terén történő felhasználás is a kiemelt célok közt szerepel Small szerint. Az érzékelős talpbetéttel ugyanis akár a lépéshosszt vagy annak változását is mérheti az edző.
„Jelenleg a következő lépés amin dolgozunk, hogy Java programozási nyelven is „értsen” az intelligens anyag, s így nemsokára akár mobiltelefonunkon is nyomon követhetjük szervezetünk működését.” – tette hozzá Small.