2007. február. 26. 11:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 26. 11:17 Tech

Bemutatták a porszem nagyságú RFID-jeladókat

A japán Hitachi által bemutatott aprócska rádiófrekvenciás jeladók forradalmasíthatják a logisztikát, de akár kémkedésre is lehetőséget kínálnak.

A kis fekete négyzetek a jeladók
egy emberi hajszál mellett
© AP
A BBC beszámolójából kiderült, hogy a porszem méretű aprócska jeladók mindössze 0,05x0,05 milliméter nagyságúak, s elég vékonyak ahhoz, hogy akár egy papírlapba is beültethetőek legyenek – mondta el a brit hírportálnak Maszajuki Takeucsi, a cég szóvivője.

A Hitachi ifejlesztett egy Mu-chipnek nevezett másik RFID-lapkát is, ez 0,4x0,4 milliméteres nagyságú. A kisebb, egyelőre névtelen lapkák ugyanannyi adatot képesek tárolni, mint a Mu-chipek, egyetlen hátrányuk csupán, hogy működésükhöz külső antennára van szükség. Egyelőre azonban még a legkisebb hasonló antenna is mintegy nyolcvanszor akkora, mint az egyes jeladók.

A Hitachi egyelőre vizsgálja a chipek felhasználási lehetőségeit, s úgy fogalmaztak, még nem tervezik beépíteni azokat kereskedelmi forgalomban kapható termékeikbe.

Az RFID-chipek hasonlóképpen működnek, mint egy vonalkód, azzal a különbséggel, hogy rádióhullámok segítségével ezeket akár távolabbról – akár több száz méterről – is le lehet olvasni. Számos áruházlánc használ RFID-jeladókat a készleteik nyilvántartására, de egyes országok polgáraik útleveleit is hasonló áramkörökkel szerelik fel. Egyes helyeken tenyészállatok azonosítására is ezt a technológiát alkalmazzák.

A személyiségi jogok védelmezői már többször szót emeltek az RFID-jeladók ellen, mondván, ezek segítségével könnyedén megfigyelhetővé válnak az állampolgárok, ráadásul a tudtuk és beleegyezésük nélkül. Takeucsi cáfolta, hogy a cége efféle felhasználásra szánná az aprócska lapkákat.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.