Planktonevő robotokat tervezett három brit
A jövő robotnemzedéke planktonnal táplálkozhat majd, mint a halak, és képes lesz a tengervízben oldott oxigént lélegezni - írta a The New Scientist című brit tudományos magazin a Bristol Robotics Laboratory három munkatársának munkáját ismertetve.
A tudósok két évvel ezelőtt már terveztek egy Ecobot nevű robotot, amely döglött legyekből állított elő áramot. Ennek a robotnak ún. mikrobális energiacellája volt, amelyben baktériumok bontották le a legyeket cukorrá.
A tengeri robotnál a mikrobáknak legyek helyett planktont kell feldolgozniuk, ezekből úgyszintén cukor keletkezik. Ezt a baktériumok elfogyasztják, eközben elektronok és protonok válnak szabaddá. Az elektronokat az anód felveszi, és azok elektromos áramként, dróton keresztül jutnak el a katódhoz. Egyidejűleg a protonok az energiacella membránján át ugyancsak a katódhoz kerülnek, ahol oxigénnel vízmolekulákhoz kötik az elektronokat.
Amíg a légyevő Ecobotnál a levegőből származott a szükséges oxigén, a kutatók ezúttal vízben oldott oxigént használtak, vagyis a robot úgy viselkedik, mint egy hal, amely a gázt a tengervízből szűri ki.
A kutatók azt még nem oldották meg, hogy a vízből planktonokat halásszanak, ezért aztán az eddigi kísérleteknél ecetet használtak energiaforrásnak. A New Scientist szerint a planktoncellák által előállított áram valószínűleg nem lesz elegendő a robotok folyamatos meghajtására, azonban olyan készülékeknél, amelyek csak bizonyos meghatározott esetekben válnak aktívvá, megfelelő energiaforrásként szolgálhat.